Bezpieczeństwo wewnętrzne czy cyberbezpieczeństwo? Które studia wybierzesz?

2025-02-17

W dzisiejszych czasach, gdy świat staje się coraz bardziej złożony, a zagrożenia przybierają różnorodne formy – od tradycyjnych zagrożeń dla społeczeństwa po te związane z cyberprzestrzenią – wybór kierunku studiów może być trudny, ale kluczowy dla Twojej kariery. Jeśli interesuje Cię temat bezpieczeństwa, masz dwie fascynujące opcje: bezpieczeństwo wewnętrzne i cyberbezpieczeństwo. Sprawdź, który z nich przypadnie Ci do gustu!

Bezpieczeństwo wewnętrzne czy cyberbezpieczeństwo? Które studia wybierzesz?

Rosnące znaczenie bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie


Bezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań współczesności. W obliczu globalizacji, urbanizacji i cyfryzacji pojawiają się coraz to nowe zagrożenia. Zarówno terroryzm, kryzysy naturalne, jak i cyberataki wymagają wyspecjalizowanej kadry ekspertów, która potrafi skutecznie im przeciwdziałać. Właśnie dlatego kierunki związane z bezpieczeństwem cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów.


Według raportu „Global Risks Report 2023” opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne cyberataki oraz konflikty wewnętrzne i międzynarodowe znalazły się w pierwszej piątce największych zagrożeń dla światowej gospodarki. Z kolei Barometr Cyberbezpieczeństwa 2024 w swoim raporcie wskazuje na wzrost aż do 66% firm, które choć raz w 2023 roku musiały mierzyć się z atakiem cybernetycznym. To pokazuje, na jaką skalę wykwalifikowani specjaliści ds. bezpieczeństwa będą potrzebni w nadchodzących latach na rynku pracy.


Bezpieczeństwo wewnętrzne – ochrona społeczeństwa i infrastruktury


Dziedziną, która przygotowuje do objęcia roli specjalisty w zakresie ochrony porządku publicznego, reagowania na sytuacje kryzysowe oraz przeciwdziałania przestępczości, jest bezpieczeństwo wewnętrzne. Jeśli w obszarze Twoich zainteresowań są tematy związane z działaniem służb mundurowych czy praca na rzecz ochrony społeczeństwa, ten kierunek studiów znajdujący się w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego z pewnością wpisze się w Twoje oczekiwania.


Program studiów obejmuje szeroki zakres zagadnień: od analizy zagrożeń, przez prawa i wolności człowieka, aż po bezpieczeństwo międzynarodowe XX-XXI wieku. Studia wprowadzą Cię do szeroko pojętego tematu globalizacji, ochrony danych osobowych, poznasz, czym są zagrożenia asymetryczne i hybrydowe, a także odkryjesz tajniki psychologii bezpieczeństwa. 


Takie przygotowanie i uzyskane wykształcenie otworzy przed Tobą drzwi do różnego rodzaju ścieżek kariery: w cywilnych strukturach służb mundurowych, instytucjach administracji publicznej i wojskowej oraz jednostkach ochrony prewencyjnej.


Cyberbezpieczeństwo – walka z zagrożeniami w sieci


Świat cyfrowy rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nim pojawiają się nowe rodzaje naruszeń w sieci. W obliczu narastającej liczby cyberataków konieczne staje się podejmowanie działań zapobiegawczych, które umożliwią przewidywanie zagrożeń i ograniczenie ich negatywnych skutków. Jak zatem zdobyć kompetencje i umiejętności niezbędne do pracy w sektorze cyberprzestrzeni?


Korzystną opcją będzie rozpoczęcie studiów I stopnia z cyberbezpieczeństwa, czyli studiów licencjackich w WSKZ. Dzięki materiałom edukacyjnym opracowanym przez ekspertów z branży masz pewność, że zdobyta wiedza jest aktualna i rzetelna. Zagadnienia, które będziesz musiał opanować w toku kształcenia, to m.in. przestępczość komputerowa i patologie w cyberprzestrzeni, cyberataki i wykrywanie ataków, bezpieczeństwo danych w chmurze czy social media i ich wpływ na bezpieczeństwo.


Z tym wykształceniem staniesz się specem od cyberincydentów i będziesz wiedział, jak skutecznie im zapobiegać. W dobie cyfryzacji każda organizacja, od małych firm po międzynarodowe korporacje, potrzebuje specjalistów, którzy zabezpieczą jej systemy przed potencjalnymi atakami hakerskimi.

Artykuł sponsorowany

powrót