Co to jest zachowek i komu przysługuje?

2021-05-20

Zachowek zabezpiecza interesy osób, które zostały pominięte w testamencie. Mogą go dochodzić wyłącznie najbliżsi krewni zmarłego, i to też z wyjątkami w postaci na przykład osób wydziedziczonych. Czym dokładnie jest zachowek i komu przysługuje? 

Co to jest zachowek i komu przysługuje?

1. Co to jest zachowek? 
2. Komu przysługuje zachowek? 
3. A kiedy zachowek się nie należy? 
4. Ile wynosi zachowek? 
5. Wszystko o prawie spadkowym

Co to jest zachowek?

Prawo dopuszcza możliwość dochodzenia spadkowego w przypadku, gdy dana osoba została pominięta w testamencie zmarłego. Mimo, iż nasz bliski krewny nie chciał, byśmy otrzymali po nim spadek, wciąż możemy dochodzić części tego, co powinno nam się prawnie należeć z tytułu pokrewieństwa. Ta część, którą możemy otrzymać, nosi nazwę zachowku. Należy pamiętać jednak, że o ile zachowek pozwala nam na dochodzenie swoich praw w niektórych sytuacjach, czasem możemy paść ofiarą tego aspektu prawa spadkowego i będziemy musieli sami go zapłacić (nawet jeśli - jak to często bywa - najbliżsi krewni nie utrzymywali ze zmarłym kontaktów i właśnie z tego powodu zostali pominięci w testamencie).  

Komu przysługuje zachowek? 

Zachowek przysługuje wyłącznie bliskim krewnym - nie znajomym, nieoficjalnym partnerom czy dalszym kuzynom. Bliscy krewni zmarłego to: jego dzieci i dalsi potomkowie (wnuki czy prawnuki), małżonek oraz rodzice. Te osoby mogą dochodzić zachowku w sytuacji, gdy nie otrzymają spadku. Nie ma jednak gwarancji, że go dostaną. 

A kiedy zachowek się nie należy? 

Zachowek nie należy się osobom spoza kręgu najbliższej rodziny, niezależnie jak blisko zmarłego były (np. jeśli zmarły żył w związku niesformalizowanym, to jego partner/ka nie może dochodzić zachowku). To samo dotyczy sytuacji, gdy małżeństwo w chwili śmierci zmarłego pozostaje w separacji. Jeśli toczy się wówczas sprawa rozwodowa, o możliwości dochodzenia zachowku przez wdowca zadecyduje sąd. Natomiast osoby wydziedziczone lub uznane za niegodne dziedziczenia nie mogą dochodzić zachowku. 

Ile wynosi zachowek? 

Wysokość zachowku jest równa połowie udziału spadkowego, który przypadłby, gdyby doszło do dziedziczenia ustawowego. W najprostszej sytuacji, jeśli zmarły ma jednego żyjącego syna i żadnych innych bliskich krewnych, syn ów może dochodzić 50% zachowku. Rzadko kiedy jednak sytuacja będzie tak prosta. 

Wszystko o prawie spadkowym

Podane wyżej informacje to tylko wierzchołek informacyjnej góry lodowej w zakresie prawa spadkowego i zachowku. Więcej dowiesz się z bloga adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa spadkowego, na którym znajdziesz m.in. informacje o tym, jak uniknąć płacenia zachowku w sytuacji, gdy jest to jawnie niesprawiedliwe - na przykład, gdy reszta rodziny nie utrzymywała żadnych kontaktów ze zmarłym. Sprawdź: https://zachowek.biz.pl/adwokat-prawo-spadkowe-wroclaw/

Artykuł sponsorowany

powrót