Czy Bitcoin i waluty elektroniczne pomagają omijać sankcje?

2022-03-11

Koniec lutego 2022 roku z pewnością każdy z nas będzie kojarzyć z wojną. Atak Rosji na Ukrainę gwałtownie i trwale zmienił nasze postrzeganie wojny konwencjonalnej oraz konsekwencji gospodarczych pod postacią sankcji. Odczuwają to nie tylko bogaci oligarchowie rosyjscy ale również ludność cywilna. Wyłączenie części rosyjskich banków z systemu SWIFT spotęgowało oddziaływanie dla całej rosyjskiej gospodarki. Z pewnością doprowadzi to do dalszego wzrostu cen na świecie. Czy Rosjanie w kluczowym momencie zaczęli transferować swoje bogactwo poprzez szyfrowane waluty cyfrowej (kryptowaluty), a tym samym omijają sankcje?

Czy Bitcoin i waluty elektroniczne pomagają omijać sankcje?

Waluty cyfrowe i wojna

Napięcie międzynarodowe, kładło swój cień na przełomie stycznia i lutego 2022 roku, negatywnie wpływając na większość ryzykownych aktywów. Spadały indeksy giełdowe, spadały i kryptowaluty. Sytuacja, w momencie wybuchu konfliktu i pierwszych ostrzałów rosyjskich, stała się jeszcze bardziej niepokojąca. Światowe indeksy doznały wstrząsu i krachu. Rosyjska giełda została zawieszona na kilka dni gdy odnotowywała spadki 30-50%. W tym czasie Bitcoin oraz inne kryptowaluty początkowo zanurkowały w dół. Jednak po kilku, kilkunastu godzinach wyceny szyfrowanych walut elektronicznych wróciły do swoich cen sprzed ataku. W kolejnych dniach, po nałożeniu na Rosję kolejnych sankcji Bitcoin i inne projekty zaczęły zyskiwać na wartości co zaskoczyło wielu obserwatorów. Odcięcie części rosyjskich banków od międzynarodowego systemu transakcji SWIFT postawiło je w bardzo trudnej sytuacji. Niestety wpłynęło to także negatywnie na zwykłych obywateli Rosji, którzy mieli problem z dostępem do swoich akcji oraz gotówki w bankach.

Czy kryptowaluty i Bitcoin pomagają Rosjanom omijać zagraniczne sankcje?

Drakońskie sankcje nakładane na firmy, instytucje oraz obywateli Rosji sprawiły, że zaczęli oni poszukiwać alternatywnych sposobów na wykonywanie transakcji międzynarodowych. Naturalnym kierunkiem, rzecz jasna, stały się szyfrowane waluty elektroniczne czyli kryptowaluty oraz ich prekursor Bitcoin. Dlaczego? Z pewnością z powodu ich anonimowości oraz możliwości wykonywania transakcji poza klasycznym systemem bankowości. Te immanentne cechy kryptowalut od zawsze kusiły zarówno normalnych inwestorów jak również przestępców. Ta druga grupa posługuje tą technologią już od dawna. Opłacając zakupy broni lub innych zabronionych produktów wykorzystując tzw. ciemną stronę Internetu. To sprawia, że zarówno Bitcoin jak i inne projekty kryptowalutowe oraz tokenów użytkowych uchodzą za związane z przestępczością oraz ryzykiem. Niestety są to stereotypy ale w pewnym sensie prawdziwe. Dlatego automatycznie pojawiło się pytanie czy Bitcoin i inne inne kryptowaluty pomogą Rosjanom omijać międzynarodowe sankcje gospodarcze? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna ale z pewnością w jakimś stopniu były im przydatne do transferu części majątku lub dokonania opłat za najważniejsze transakcje. Jednak raczej większość banków i firm nie była przygotowana na tak drastyczne ograniczenia oraz sankcje. Ze pewnością większość firm i oligarchów nie była w stanie tak szybko wytransferować swoich środków poprzez kryptowlauty. Do tego wiele giełd kryptowalut szybko poinformowała, że nie będzie obsługiwać obywateli rosyjskich. To z pewnością skutecznie uniemożliwiło im transakcje. Niestety sporo platform do handlu i wymiany walut cyfrowych miało ambiwalentny stosunek do tego tematu i nie zrobiła zbyt wiele w tej kwestii.

Waluty FIAT odejdą do przeszłości?

Szalejąca na całym świecie inflacja, która w wielu krajów przekroczyła wartości dwucyfrowe, spędza sen z powiek wielu zwykłym ludziom. Z tego powodu szukają oni alternatyw lokowania swoich złotówek aby nie traciły swojej wartości. Coraz więcej krajów decyduje się także na akceptację Bitcoina jako środka płatniczego. Dobrym przykładem może być Salwador, który od dłuższego czasu komunikował obywatelom swoją akceptację dla tego waloru. Niestety Unia Europejska chce mocniej regulować ten rynek właśnie ze względu na możliwość obchodzenia sankcji właśnie poprzez kryptowaluty. Bez wątpienia będą one kierunkiem dla ludzi, firm oraz instytucji szukających alternatyw do wygodnego obrotu swoimi aktywami. Do ich grona fanów kryptowalut dołączają zarówno Turcy jak i Węgrzy Polacy oraz wiele innych narodowości, które są gnębione wysoką inflacją.

W jaki sposób omijane są sankcje?

Kryptowaluty choć są wygodnym sposobem na anonimowe wykonywanie transakcji oraz posiadają swoją wartość nadal nie przebiły się do głównego nurtu płatności. Z tego powodu nie mogą i nie będą mogły stać się jedynym sposobem na omijanie sankcji przez reżimy autorytarne czy dyktatorskie. Część z oligarchów zaczęła odpływać ze swoimi jachtami na Malediwy lub przesuwają swoje środki do tzw. rajów podatkowych. Także do tych najmniej znanych z nich jak Samoa ze stolicą w Apia czy Tonga, której stolicą jest Nuku‘alofa albo Castries stolica Saint Lucia lub Saint Kitts i Nevis ze stolicą w Basseterre. To sprawia, że są w stanie nie tylko w trakcie wojny ale także w czasach pokoju minimalizować obsługę zagraniczną poprzez banki. W zasadzie większość krezusów rosyjskich z pewnością miała już to opanowane zanim wybuchła wojna.

Które kryptowaluty mogą być najczęściej wykorzystywane do obchodzenia sankcji?

Do grona najbardziej zaufanych walut cyfrowych należy oczywiście Bitcoin i Ethereum. Jednak w ostatnich dniach i tygodniach na uwagę także zasługują Ripplei Tether, który jest przeliczany na klasyczne dolary. Ciężko jednak jednoznacznie wskazać, które walory mogły posłużyć do omijania sankcji. Mogły wśród nich być także takie mniej znane jak Terrra Luna czy Litecoin. Tego dokładnie nie wiemy ale możemy domniemać obserwując fluktuujące kursy poszczególnych kryptowalut. Pewne zachowania, inklinacje oraz tendencje cenowe mogą jasno wskazywać na ich wykorzystanie poprzez miliarderów oraz firmy objęte sankcjami. Szukając najważniejszych informacji dotyczących technologii blockchain, szyfrowanych walut cyfrowych oraz tokenów użytkowych odwiedzajcie stronę internetową https://gielda-kryptowaluty.pl.

Artykuł sponsorowany

powrót