Czy software house może zastąpić wewnętrznego developera? Sprawdzamy!

2023-05-04

Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z usług software house'ów. Czy takie rozwiązanie może w pełni zastąpić wewnętrzny dział IT? Sprawdzamy, jak wygląda współpraca z zewnętrzną firmą programistyczną i jakie niesie korzyści.

Czy software house może zastąpić wewnętrznego developera? Sprawdzamy!

Czym jest software house?

Firmy typu software house specjalizują się w tworzeniu dedykowanych oprogramowań oraz różnego rodzaju aplikacji na zamówienie. Niejednokrotnie rozwijają również własne oprogramowanie komercyjne. Software house powstały w wyniku specjalizacji branży interaktywnej, ale nie należy ich mylić z agencjami interaktywnymi. Oferują znacznie szerszy zakres usług i otwierają przed klientami większe możliwości.

Software house jest świetną opcję dla przedsiębiorstw, które stawiają digitalizację oraz poszukują innowacyjnych rozwiązań. Jednocześnie stanowi alternatywę dla firm, które nie posiadają wewnętrznego działu IT. Niewątpliwym atutem takiej firmy jest wszechstronny i multizadaniowy zespół ekspertów różnych dziedzin IT – dobrym przykładem jest Gloo.

Można tutaj wymienić m.in. programistów (np. Front-End Developer, Back-End Developer, React Developer), testerów, grafików, UI/UX Designerów czy project managerów. Ważną rolę odgrywają również analitycy biznesowi, którzy weryfikują potrzeby biznesowe klientów.

W praktyce profesjonalny software house może zaprojektować, a następnie stworzyć i wcielić w życie dowolną koncepcję klienta. Forma czy nawet specyficzne moduły i funkcjonalności nie stanowią problemu. Jedynym ograniczeniem może być jedynie budżet. Należy mieć na uwadze, że ostateczny koszt dedykowanego oprogramowania jest uzależniony od wykorzystanej technologii i stopnia skomplikowania projektu.

Freelancer vs software house – na kogo się zdecydować?

Freelancer i software house różnią się nie tylko pod względem struktury, ale także sposobu realizacji zlecenia i czasu potrzebnego na ukończenie projektu. Freelancer to osoba pracująca najczęściej samodzielnie i nierzadko wykonująca zlecenia „po godzinach”.

Najczęściej ceny za jego usługi są niższe, ale należy mieć na uwadze dłuższy czas oczekiwania na efekty czy mniejsze zaangażowanie w projekt. Oczywiście nie stanowi to reguły, ale trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza przy większych projektach.

Software house, jak wspomniano wcześniej, tworzy cały zespół specjalistów. Wszyscy posiadają wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę techniczną. W tym przypadku w pracach nad projektem bierze udział wiele osób, a klient ponosi mniejsze ryzyko. Ponadto współpraca z software house najczęściej nie kończy się zaraz po zrealizowaniu zlecenia. Standardem jest kompleksowa opieka powdrożeniowa.

Dobry software house czy własny zespół IT – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?

Jak już zauważyliśmy, software house zapewnia wielopłaszczyznową, kompleksową realizację projektu. Firma nawiązująca współpracę z software house zyskuje dostęp do ekspertów z wielu dziedzin. Stworzenie niezależnego, interdyscyplinarnego zespołu specjalistów IT wewnątrz firmy może pochłonąć sporo czasu i pieniędzy, nie wspominając już o długotrwałym procesie rekrutacji. W przypadku małych i średnich firm takie przedsięwzięcie okaże się wręcz niemożliwe.

Współpraca z software house generuje wydatki tylko w okresie realizacji konkretnego projektu. Natomiast wewnętrzny dział IT trzeba utrzymywać przez cały czas, a ponadto zapewniać sprzęt czy szkolenia.

Istnieje jeszcze jeden problem. W przypadku częstej rotacji programistów w firmie utrzymanie projektu staje się coraz trudniejsze. Zmiany autorów kodu powodują, że wzrasta poziom jego skomplikowania, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się błędów.

Artykuł sponsorowany

powrót