Czym jest kroplówka, kiedy należy jej użyć i czy można bezpiecznie podać ją w domu?

2022-08-30

Nasza krew jest wyjątkowa, ponieważ to dzięki niej organizm może funkcjonować i być wydolny. Jednocześnie jest ona najszybszym sposobem na rozprowadzenie po organizmie substancji odżywczych lub leczniczych. Jak dokładnie odbywa się ten proces i kiedy się go wykorzystuje? Czy można wykonać kroplówkę w domu, a jeżeli tak to w jaki sposób?

Czym jest kroplówka, kiedy należy jej użyć i czy można bezpiecznie podać ją w domu?

1. Czym jest kroplówka?
2. Rodzaje i przeznaczenie kroplówek
3. Zwalczanie niedoborów witamin, odstawianie palenia papierosów, działanie na stany zapalne - kiedy warto podać kroplówkę?
4. Kroplówka kognitywna - czy można zastosować kroplówkę w domu?
5. Przeciwwskazania do stosowania wlewów dożylnych - na co uważać w szczególności?
 
Czym jest kroplówka?

Kroplówką - lub inaczej wlewem dożylnym - nazywamy procedurę, w której pacjentowi podaje się pożądane substancje w formie płynu bezpośrednio do układu krwionośnego, poprzez wkłucie w żyłę. W ten sposób możemy dostarczyć leki, niektóre substancje odżywcze jak witaminy czy minerały, krew oraz tak zwane produkty krwiopochodne. Czas ich podania jest zależny od wykorzystanej substancji i może wahać się od kwadransa do nawet kilku godzin. Najczęstszym miejscem, w którym kroplówki znajdują zastosowanie jest oczywiście szpital, chociaż czasem pacjent może również wymagać ich podania na tyle często, że dzieje się to w domu. Niektóre kroplówki mogą wesprzeć nasz organizm w powrocie do pożądanego stanu. Przykładem takiej opcji jest między innymi kroplówka na kaca.
 
Rodzaje i przeznaczenie kroplówek

Kroplówki wykorzystywane w medycynie zazwyczaj służą uzupełnieniu niezbędnych substancji w ciele pacjenta, na przykład po operacji czy też przebyciu choroby skutkujące niedoborami kluczowych mikroelementów. W ten sposób można wspierać również osoby, które cierpią na upośledzenie układu pokarmowego i nie mogą spożywać posiłków w naturalny sposób. Z pomocą przychodzi im żywienie pozajelitowe, czyli dostarczenie niezbędnych substancji odżywczych bezpośrednio do krwi.
Z kroplówek możemy korzystać także w innych sytuacjach, gdy nie chorujemy na żadną chorobę, ale chcemy poprawić swój ogólny stan. Do najpowszechniej stosowanych rozwiązań z tego zakresu zaliczamy między innymi:

* kroplówki witaminowe: zawierają wiele ważnych dla organizmu mikroelementów, jak witamina A, witamina C, czy witaminy z grupy B. Zwykle mają w składzie również podstawowe pierwiastki, jak wapń, cynk, żelazo, magnez i inne;

* kroplówki nawadniające: są przeznaczone dla osób cierpiących na odwodnienie organizmu, na przykład w wyniku intensywnego uprawiania sportu, przez które organizm traci wiele cennych substancji;

* kroplówki na kaca: ich przeznaczeniem jest pozbawienie nas przykrych dolegliwości zatrucia alkoholowego;

* kroplówki na zatrucie pokarmowe: wspomagają powrót do normalnego funkcjonowania w czasie, gdy doświadczamy biegunki i innych niekorzystnych efektów zatrucia pokarmowego.
 
Zwalczanie niedoborów witamin, odstawianie palenia papierosów, działanie na stany zapalne - kiedy warto podać kroplówkę?
Co do zasady nie powinniśmy samodzielnie decydować o tym, czy w naszym organizmie brakuje niezbędnych składników odżywczych. Decyzję o podaniu kroplówki powinien podjąć lekarz, najlepiej na podstawie naszych badań krwi lub innych opisujących nasz stan. Możemy jednak poprosić o uzupełnienie elektrolitów lub witamin w ten sposób, jeżeli czujemy się słabo i wiemy, że nie mamy tyle siły co zazwyczaj. Ponieważ w przypadku zastosowania kroplówki musimy wkłuć się do żyły i założyć wenflon, należy upewnić się że procedura ta zostanie wykonana przez wykwalifikowany personel - tak samo, jak gdyby wymagany był cewnik foleya czy dowolne inne narzędzie niezbędne do przeprowadzenia na nas procedury medycznej. Tylko dzięki profesjonalnemu wkłuciu mamy pewność, że wenflon jest dla nas bezpieczny oraz że został założony w należytych warunkach.
 
Kroplówka kognitywna - czy można zastosować kroplówkę w domu?

W sytuacji, gdy pacjent wymaga wielu kroplówek lub jego pobyt w szpitalu bądź ambulatorium nie jest uzasadniony, kroplówkę można przeprowadzić także w warunkach domowych. W tym celu musimy udać się na założenie wenflonu i podłączenie kroplówki, lub też osoba za to odpowiedzialna musi pojawić się u nas w domu. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku podjęcia decyzji o leczeniu z wykorzystaniem kroplówki, domowe jej wykorzystanie również powinno być zaaprobowane przez lekarza. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że procedura jest dla nas bezpieczna i faktycznie przyniesie nam korzyść.
 
Przeciwwskazania do stosowania wlewów dożylnych - na co uważać w szczególności?

Wprowadzanie substancji bezpośrednio do krwiobiegu jest dosyć powszechnie wykorzystywaną procedurą w medycynie. Należy jednak pamiętać o tym, aby poinformować lekarza o wszystkich nietolerancjach, alergiach czy schorzeniach, jakie posiadamy, zanim ten zaleci nam skorzystanie z kroplówki. Uniwersalnymi przeciwwskazaniami dla stosowania tego typu wspomagania zdrowia są choroby układu krążenia, niewydolność nerek, niedokrwistość oraz podejrzenie ciąży.

Artykuł sponsorowany

powrót