Czym jest macierz dyskowa i dlaczego warto ją mieć?

2022-10-03

W firmach gromadzonych jest coraz więcej danych, a pojemność tradycyjnych dysków jest niestety ograniczona. Naturalnym rozwiązaniem jest macierz serwerowa. Co kryje się pod tym pojęciem? Co warto wiedzieć o macierzy serwerowej i dlaczego jest to idealny wybór dla firm? Odpowiadamy!

Czym jest macierz dyskowa i dlaczego warto ją mieć?

Co to jest macierz dyskowa?

Macierze dyskowe RAID (ang: disk array lub potocznie storage) to systemy pamięci masowej, które łączą wiele fizycznych dysków twardych (HDD) i/lub półprzewodnikowych (SSD) w jeden duży dysk logiczny, zapewniając zaawansowaną kontrolę danych, ogromne prędkości zapisu oraz odczytu i duży stopień bezpieczeństwa. Typowa macierz dyskowa składa się z pamięci podręcznej, specjalnych kontrolerów, obudów dysków i zasilacza. Poszczególne komponenty można odłączyć i wymieniać bez konieczności wyłączania całego systemu.

Macierz dyskowa to rozwiązanie wygodniejsze i wydajniejsze w porównaniu do korzystania z kilku oddzielnie podłączonych dysków, dlatego jest tak szeroko stosowane nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale także przez użytkowników indywidualnych. O ile jednak macierze dyskowe do domu składają się przeważnie z 2,3 lub 4 nośników danych, o tyle macierze dyskowe do firmy to już znacznie bardziej rozbudowane systemy.

Jakie są rodzaje macierzy dyskowych?

Macierze można podzielić ze względu na technologię dyskową (interfejs), która przekłada się na szybkość i wydajność całego systemu:

* dyski SATA
* dyski HDD
* dyski NL-SAS, dyski SATA z interfejsem SAS
* dyski SAS
* dyski SSD (Flash)

Ponadto, narzędzia potrzebne do budowy macierzy dyskowych RAID różnią się od siebie między innymi:

* liczbą kieszeni
* szybkością kontrolerów
* czy ilością pamięci podręcznej

Wyróżniamy macierze dyskowe QNAP dedykowane do zastosowań biznesowych w dużych przedsiębiorstwach, a także macierze dyskowe RACK przeznaczone do umieszczenia w specjalnych szafach serwerowych podpiętych do zasilacza UPS.

Macierz serwerowa – najważniejsze zalety

Wiesz już, co to jest macierz dyskowa, a jakie korzyści przemawiają za wyborem tego rozwiązania?

Pojemność

Na początek jedna z najbardziej oczywistych zalet: macierz serwerowa ma znacznie większą pojemność niż pojedynczy dysk. Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni na dane, możesz po prostu dodać kolejny nośnik do macierzy (o ile oczywiście w obudowie jest wystarczająco dużo miejsca na jego zamontowanie).

Prędkość zapisu i odczytu

Macierze dyskowe RAID mogą potencjalnie zapewnić większą szybkość przesyłania danych w porównaniu z pojedynczym nośnikiem. Dzieje się tak, ponieważ operacje zapisu i odczytu są wykonywane na wszystkich dyskach w macierzy jednocześnie.

Backup

Kopia zapasowa danych w macierzy jest tworzona automatycznie na większości poziomów RAID. Jest to możliwe dzięki redundacji, znanej również jako nadmiarowość danych. Co więcej, dzięki współpracy dysków i synchronizacji system staje się odporny na poważne awarie.

Jak wybrać macierz dyskową?

Wybór właściwej macierzy dyskowej może okazać się wyzwaniem, jednak doświadczony specjalista IT nie będzie miał problemu z wdrożeniem tego rozwiązania w Twojej firmie. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwu danych i zwiększeniu przestrzeni dyskowej, już teraz skontaktuj się z firmą Gigaserwer, która oferuje macierze dyskowe w wielu konfiguracjach: https://www.gigaserwer.pl/macierz-dyskowa,66/3/27. Doświadczony personel pomoże dobrać optymalne rozwiązanie, dopasowane do budżetu, potrzeb biznesowych oraz posiadanego środowiska informatycznego.

Artykuł sponsorowany

powrót