Dlaczego złoto jest tak ważne dla przemysłu nowych technologii?
2025-07-17
Jeszcze kilka dekad temu nikt nie myślał o wykorzystaniu złota w branży technologicznej. Zmiany w branży i szybki rozwój komputerów doprowadziły jednak do rozpoczęcia poszukiwań alternatywy dla miedzi i innych przewodników. Szlachetny kruszec okazał się dla nich dobrym zastępstwem, dlatego na dobre zagościł w zakładach produkujących elektronikę. Dowiedz się więcej o znaczeniu złota w branży technologicznej.

Złoto niezbędne w przemyśle elektronicznym
Branża elektroniki, zwłaszcza nowoczesnych technologii, dynamicznie się rozwija. Złoto jest dobrym przewodnikiem, choć nieco słabszym niż miedź i srebro. Jest jednak o wiele trwalsze, dlatego wydłuża ogólną żywotność produkowanych sprzętów. Wysoka niezawodność podzespołów ze złotem sprawia, że używa się ich głównie do wytwarzania kluczowych złączy, przełączników, przekaźników i listew podłączeniowych. Ponadto kruszec znajduje zastosowanie w produkcji mikroprocesorów i elementów potrzebnych do smartfonów.
Obecnie praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym znajduje się niewielka ilość złota. Koncerny używają go zarówno w wytwarzaniu innowacyjnych sprzętów do użytku profesjonalnego, jak i urządzeń codziennego użytku, który można znaleźć w większości domów. Kruszec jest potrzebny do produkcji m.in. telewizorów, małych urządzeń AGD i systemów GPS.
Branża komputerowa uzależniona od złota
Jeszcze więcej złota używa się w branży komputerowej, gdyż szlachetny metal znajduje się praktycznie w każdym standardowym komputerze stacjonarnym i laptopie.Niezawodny przewodnik gwarantuje szybkie przetwarzanie danych i ogranicza ryzyko szybkiego zużycia mikroprocesorów. Złoto znajduje się m.in. w złączach do montażu mikroprocesorów, na płytach głównych, w układach pamięci i w złączach plug-and-sock, które służą do podłączania kabli.
Ze względu na szybko postępującą informatyzację zapotrzebowanie na złoto w branży technologicznej rośnie. liczba komputerów w firmach wzrasta, podobnie jak tych, które są wykorzystywane w szkolnictwie i do użytku prywatnego. Ceny sprzętu komputerowego są zatem częściowo uzależnione od kosztów zakupu złota, którego ilość jest ograniczona poprzez dostępność złóż i liczbę czynnych kopalni. Zwiększenie popytu przy jednoczesnym utrzymaniu jednakowej podaży metalu przekłada się na wzrost jego ceny na giełdzie.
Co wpływa na cenę złota?
Branża technologiczna kupuje mniej złota niż branża jubilerska, która jest jego głównym odbiorcą, jednak nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach kruszec podrożał. Na taki stan wpływ mają przede wszystkim decyzje inwestycyjne banków centralnych, funduszy ETF i osób prywatnych. Zwiększanie rezerw walutowych w bankach centralnych sprawiło, że znacznie wzrósł popyt na złoto. Kurs surowca rośnie również z powodu zwiększenia ryzyka inwestycyjnego związanego z innymi aktywami. Spadek zaufania do dolara amerykańskiego, niestabilność na giełdach i rosnące ryzyko globalnego kryzysu ekonomicznego przyczyniają się do zmiany podejścia inwestorów co do sposobów lokowania kapitału.
Zloto kurs na giełdach surowcowych wzrósł także z powodu toczących się wojen. Agresja Rosji na Ukrainę i konflikt na Bliskim Wschodzie doprowadziły do zmiany nastrojów wśród inwestorów, którzy mniejszym zaufaniem darzą inne aktywa i poszukują skutecznych sposobów zabezpieczenia swojego kapitału. Złoto jest jednym z nich, gdyż jest powszechnie akceptowane na świecie i łatwe do wymiany na lokalną walutę. Wzrost liczby kupujących złote sztabki i monety bulionowe wywindował ceny kruszcu jeszcze bardziej.
Branża technologiczna powinna się zatem liczyć z niewielką szansą na spadek cen kruszcu niezbędnego do produkcji przewodników, złączy i mikroprocesorów. W najbliższym czasie złoto raczej utrzyma swój wysoki kurs, który w perspektywie długoterminowej wykazuje stałą tendencję wzrostową.
Artykuł sponsorowany