Drukowanie 3D – na czym polega i jakie niesie za sobą korzyści dla firm?

2021-10-14

Technologia drukowania trójwymiarowego to przyszłość wielu sektorów gospodarki. Co warto o niej wiedzieć? 

Drukowanie 3D – na czym polega i jakie niesie za sobą korzyści dla firm?

Czym jest drukowanie 3D – krótki opis technologii

Na pewno większość z nas wie, jak mniej więcej prezentuje się system działania drukowania 3D. Warto jednak podejść do tego zagadnienia bardziej szczegółowo i wyjaśnić poszczególne aspekty funkcjonowania tej technologii. Zaczynając od początku, druk 3D jest procesem wytwarzania trójwymiarowych obiektów stałych z pliku cyfrowego.
 
Druk 3D funkcjonuje również pod nazwą produkcji addytywnej. Dlaczego jest tak nazywany? Dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki powstają wytwarzane artykuły. W procesie addytywnym każdy obiekt jest produkowany poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału do momentu, kiedy powstanie ostateczna forma przedmiotu. 

Produkcja subtrakcyjna a drukowanie 3D – różnice

Warto w tym momencie zauważyć różnicę pomiędzy inną, często myloną z drukiem 3D technologią, czyli produkcją subtrakcyjną. Polega ona na wycinaniu i wydrążaniu kawałków metalu, plastiku lub innego, dowolnego materiału za pomocą frezarki. Różnica polega na tym, że stosując drukarki 3D, można wytworzyć znacznie bardziej skomplikowany kształt niż w przypadku wymienionej metody.

Drukowanie modelu 3D – jak zacząć?

Punktem startowym jest model 3D. Można go stworzyć, używając specjalistycznego oprogramowania lub prostszych, darmowych aplikacji albo pobrać go bezpośrednio z biblioteki gotowych szablonów 3D. 
 
Posiadacze drukarek 3D z reguły decydują się na samodzielne tworzenie projektów. Na szczęście istnieje bardzo dużo rozmaitych narzędzi programowych. Są to na przykład programy klasy przemysłowej lub open source – dostępnych dla wszystkich. Które z nich są warte polecenia?

Jaki program do projektowania modelu 3D wybrać na początek?

Jeżeli chodzi o oprogramowanie, początkujący użytkownicy mogą zacząć od Tinkercada. To znany i darmowy program, który bez problemu można uruchomić z poziomu przeglądarki – nie trzeba go instalować w systemie komputera. Oprócz wielu funkcji możliwa jest nauka od podstaw projektowania, gdzie krok po kroku wyjaśnione są poszczególne etapy. Całość uzupełnia to, że wykonany projekt można bezproblemowo eksportować jako plik do druku w pliku .STL lub .OBJ.

Jak z drukarki 3D może skorzystać firma?

Nie brakuje przykładów na to, jak drukarki 3D w przedsiębiorstwach potrafią zmienić na lepsze, funkcjonowanie całej działalności. Można powiedzieć, że urządzenia te, to mała fabryka części, którą można mieć we własnej firmie i to do dyspozycji w każdym momencie.
 
Dzięki niej bezproblemowo można wykonać drobne elementy, które posłużą, na przykład do konserwacji maszyn lub do zwizualizowania tworzonego projektu. Decydując się na drukarkę 3D, warto zwrócić również uwagę na odpowiedniego producenta, na przykład takiego jak Prusa, która jako jedna z pierwszych rozpoczęła produkcję drukarek 3D.

Funkcjonalne i niezawodne drukarki 3D – Prusa Research

Jednym z producentów, który specjalizuje się wytwarzaniu drukarek 3D prostych w obsłudze i funkcjonalnych, jest Prusa. Jego produkty cechują się nie tylko praktycznym zastosowaniem, lecz także łatwym montażem. Bogata paleta produktów od producenta Prusa sprawia, że odpowiednie urządzenie może znaleźć praktycznie każdy przedsiębiorca.

Są to na przykład takie produkty, jak Drukarka 3D z zestawem do samodzielnego montażu, zmontowana w całości, czy dodatkowe elementy wyposażenia, jak grzałka, myjka utwardzający wydruk lub zębate koło napędzane do ekstrudera.

Artykuł sponsorowany

powrót