Freelancing dla początkujących. Jak zacząć pracę jako początkujący freelancer?

2022-12-20

Porzucenie etatu dla wielu osób wydaje się być marzeniem. Jest to jednak jak najbardziej realna sprawa. Warto jednak wiedzieć, że początkujący freelancer, musi zmierzyć z kilkoma problemami. Do zmiany formy pracy należy się więc odpowiednio przygotować.

Freelancing dla początkujących. Jak zacząć pracę jako początkujący freelancer?

Jak zacząć pracę jako freelancer?

Pierwszy krokiem jakie należy wykonać, jest odpowiedź na pytanie, czy jest to zajęcie dla Ciebie. Freelancer kojarzy się z kimś, kto śpi do południa, pracuje kilka godzin w ciągu dnia, a najchętniej skupia się na piciu kawy i jedzeniu. Rzeczywistość jest zgoła inna.

Początkujący freelancerzy to osoby, które muszą zmagać z wieloma wyzwaniami. Innymi niż w przypadku pracy na etacie. Zanim zaczniesz przeglądać bazy freelancerów w poszukiwaniu zleceń ze swojej branży musisz między innymi przygotować CV i portfolio. To ostatnie będzie oczywiście rosnąć wraz z wykonywanymi projektami. Natomiast warto na początek umieścić w nim coś, co przyciągnie do Ciebie osobę, która chce znaleźć wykonawcę dla swojego zlecenia.

Zanim podejmiesz decyzję o przejściu na freelancing, musisz mieć świadomość jeszcze kilku spraw. Bycie freelancerem oznacza – wbrew pozorom – wiele wyzwań. Wśród nich znajdują się między innymi:

* prowadzenie księgowości (lub zatrudnienie osoby, która będzie za to odpowiedzialna),
* problemy z wyegzekwowaniem pieniędzy za zlecenie,
* godziny spędzone na poszukiwaniu pracy,
* pilnowanie terminów zleceń,
* brak wsparcia ze strony współpracowników (pracujesz sam).

Jeśli wiesz, że sobie z tym poradzisz, czas na kolejny krok. Znalezienie pierwszego zlecenia.

Gdzie szukać pracy jako freelancer?

Istnieje kilka opcji. Początkujący freelancerzy nierzadko pierwsze zlecenie dostają „z polecenia”. To może być na przykład wykonanie prostej strony internetowej dla znajomego. Najpopularniejsze branże wśród pracowników zdalnych (między innymi programowanie, marketing, copywriting) mają dedykowane grupy na Facebooku. Na nich ogłaszają się osoby szukające freelancerów.

Musisz mieć jednak świadomość pewnych ograniczeń z takim sposobem wynajdowania zleceń. Facebook nie jest portalem ogłoszeniowym. Grupy ze zleceniami dla różnych branż, to zwykle inicjatywy „oddolne”. Nie zawsze oznacza to bezpieczeństwo (na przykład związane z wypłatą pieniędzy dla Ciebie). Do tego często ilość ogłoszeń pojawiających się w ciągu dnia (szerzej tygodnia) jest niewielka.

Najlepsza opcja – nie tylko dla początkujących – to strona dla freelancerów. To miejsce w którym znajdziesz setki zleceń z Twojej branży. Dodatkowo najlepsze z nich posiadają narzędzia, które chronią Cię jako freelancera. A także ułatwiają pracę. Na przykład wzory umów, które możesz wykorzystać do rozliczenia wykonanego zlecenia.

I to właśnie w ich stronę powinieneś skierować swoje kroki jako początkujący freelancer. To obecnie najłatwiejszy sposób na znalezienie wielu zleceń.

Dlaczego jako freelancer warto wybrać Freelancehunt?

To jeden z najpopularniejszych portali dla pracowników zdalnych. Możesz na nim znaleźć zlecenie niezależnie od branży w jakiej pracujesz. Zaletą Freelancehunt jest to, że portal ten daleko wykracza poza standardowe specjalizacje. Znajdziesz na nim między innymi zlecenia z architektury, administrowania sieci czy malarstwa.

Istotną kwestią z punktu widzenia freelancera są narzędzia, które pozwalają przedstawić Twoje portfolio i wykonane dotychczas zlecenia w przejrzysty sposób. To oznacza, że potencjalny pracodawca, może szybko sprawdzić, czy posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Jako freelancer korzystający z Freelancehunt nie musisz się obawiać o wypłatę za zlecenie. Masz do dyspozycji potężne narzędzie o nazwie Sejf. Pieniądze, które masz otrzymać za wykonanie konkretnego zadania, są wpłacane przez zleceniodawcę. Po zaakceptowaniu przez niego wykonanego projektu następuje przekazanie pieniędzy na Twoje konto. Szybko i sprawnie.

Więcej na temat możliwości jakie ten portal daje początkującym freelancerów przeczytasz na tej stronie.

Artykuł sponsorowany

powrót