Historia smartfonów z internetem mobilnym

2022-08-24

Internet w telefonach stał się codziennością. To właśnie na smartfonie sprawdzamy prognozę pogody, odczytujemy wiadomości, przeglądamy strony i media społecznościowe, a także oglądamy filmiki. Telefony z internetem w ostatniej dekadzie zyskały ogromną popularność, wcześniej jednak to rozwiązanie było mało znane.

Historia smartfonów z internetem mobilnym

Internet mobilny kiedyś

Pierwsze komórki pojawiły się na polskim rynku po 1995 roku. Tak naprawdę dopiero wtedy posiadanie telefonu miało sens, ponieważ działalność rozpoczęło wielu operatorów. W tamtym okresie Internet w telefonie był jednak niedostępny, ponieważ komórki zwykle nie miały możliwości odbierania i wysyłania sygnału 3G. Urządzenia działały w standardzie 2G i właściwie samo posiadanie komórki było nobilitujące. Dopiero od 1999 roku możliwe stało się korzystanie z sieci, jednak wyglądało to zupełnie inaczej niż obecnie. Portal WP pozwolił użytkownikom na sprawdzenie prognozy pogody, warunków na drogach i skrzynki mailowej na komórce. Możliwości WAP były więc rzeczywiście dość obiecujące, jednak nie wykorzystano ich. Warto dodać, że w tamtym czasie wiele osób nie miało w domach Internetu, nie mówiąc już o posiadaniu komórek z taką funkcją. Znacznie istotniejsze było dzwonienie i wysyłanie SMS-ów. W kolejnych latach internet w telefonie nadal nie stał się popularny, ponieważ prędkość połączenia była bardzo niska, a koszty wysokie.

Szybki rozwój smartfonów

Prawdziwą rewolucją było wprowadzenie sieci 3G i pojawienie się na rynku pierwszych smartfonów. W końcu treści na telefonie można było przeglądać swobodnie, przy pomocy własnego palca lub rysika (początkowo takie gadżety były bardzo popularne). Ogromne zainteresowanie wzbudził pierwszy iPhone, który ukazał się w 2007 roku. Firma Apple spopularyzowała telefony dotykowe, chociaż minęło kilka lat, zanim wiele osób się na nie zdecydowało. Aż do 2010–2014 roku wciąż pewna część klientów trzymała się tradycyjnych komórek, ponieważ smartfony nie wzbudzały u nich wystarczającego zaufania. W końcu jednak wiele osób przekonało się do dużego i responsywnego wyświetlacza, a także ciekawych funkcji, takich jak możliwość przeglądania sieci, odpisywanie na e-maile, korzystanie z mediów społecznościowych. Obecnie internet w telefonie ma prawie każdy, a ciekawe oferty można znaleźć m.in. tutaj: https://virginmobile.pl/oferty/internet.

Niesamowite współczesne możliwości

Współcześnie smartfony czasami definiowane są jako „trzecia ręka”, ponieważ wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich. Producenci wciąż zaskakują, chociaż w ostatnich latach zmniejszyła się intensywność nowych funkcji, a konferencje wielkich marek nie budzą już takich emocji. Bardzo ważną opcją jest możliwość korzystania z telefonu przy pomocy karty cyfrowej, czyli eSIM. Ma to zastosowanie w smartfonach i smartwatchach, jednak w Polsce wciąż niewiele osób sięga po to rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

powrót