Hosting stron internetowych za darmo? To możliwe, ale...

2022-07-14

Kiedy mamy zamiar rozpocząć nowy projekt w Internecie, czymś, co zdarza się wielu osobom, zwłaszcza tym początkującym w branży, jest myśl o szukaniu darmowego hostingu, aby nie wydać ani grosza na hostowanie strony internetowej. Oczywiście jest to możliwe, ale w jakim stopniu dobrym pomysłem jest skorzystanie z darmowego planu hostingowego? Zobaczymy poniżej, nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale na wszystkie pytania dotyczące darmowych planów hostingowych. Przeanalizujemy dokładnie, jakie są jego zalety i wady.

Hosting stron internetowych za darmo? To możliwe, ale...

Czym jest bezpłatny hosting?

Wyjaśnijmy podstawy, zanim przeanalizujemy, jakie są zalety i wady darmowego hostingu. Pod pojęciem darmowego hostingu rozumiemy usługę oferowaną przez niektóre firmy hostingowe, dzięki której możesz przechowywać swoją witrynę bez ponoszenia żadnych kosztów. Czasami celem jest przetestowanie usługi. Choć w rzeczywistości firmy używają tego jako haczyka, aby później zaoferować Ci podstawowy płatny pakiet, wykorzystując fakt, że masz już u nich hosting. Ale jakie są zalety, które daje nam darmowy hosting nad płatnym hostingiem? Prawda jest taka, że jest tylko jedna korzyść.

Zalety darmowego hostingu

1. Hosting jest darmowy

Jeśli istnieje jedna zaleta darmowego hostingu, którą możemy wymienić, porównując go z płatnym hostingiem, to tylko fakt, że jest on darmowy. Ponieważ nie możemy wspomnieć o zaufaniu, stabilności czy bezpieczeństwie, ale oczywiście nie będziesz musiał wydawać ani grosza na darmowy plan hostingowy. Czasami można też utworzyć kilka kont z różnymi e-mailami.

Wady darmowego hostingu

1. Twoja witryna będzie działać bardzo wolno

Większość dostawców bezpłatnych usług hostingowych umieszcza setki witryn na tym samym serwerze. Powoduje to, że wszystkie ich witryny ładują się z bardzo małą szybkością. Powolne strony internetowe powodują złe wrażenia u użytkowników i są szkodliwe dla SEO.

2. Twoja domena będzie nieprofesjonalna i niegodna zaufania

Korzystając z darmowego hostingu, Twojej stronie internetowej zostanie przypisana domena typu "mojadomena.darmowyhost.pl". Posiadanie adresu strony internetowej z nazwą darmowego dostawcy usług nie jest w żadnym wypadku profesjonalne. Odwiedzającym Twoją witrynę i potencjalnym klientom trudno będzie traktować ją poważnie, jeśli nie masz nawet własnej nazwy domeny. Jeśli poprosisz te "darmowe" firmy o niestandardową nazwę domeny, zwykle będziesz musiał zapłacić więcej niż standardowo. Choć wiele firm oferujących darmowe domeny stosuje różne sztuczki, na które warto uważać.

3. Darmowy hosting, nie do końca darmowy [fałszywa reklama]

Wiele z tych darmowych hostingów internetowych często okazuje się ograniczonymi testami usługi. Po pewnym czasie zażądają od Ciebie zapłaty za swoje usługi. W większości przypadków cena ta jest zwykle znacznie wyższa niż w przypadku płatnych usług hostingowych. Uważaj! Jeśli dodasz kartę kredytową podczas rejestracji, może ona zostać obciążona bez informowania Cię o tym. Jak każda inna firma, te firmy oferujące darmowe hostingi internetowe również muszą zarabiać pieniądze. Niektóre z nich pobierają od użytkowników opłaty za dodatkowe usługi, takie jak hosting zdjęć, konta e-mail, dostęp do FTP, transfer stron internetowych itp. Opłaty te są często skandalicznie wysokie.

4. Migracja na inny hosting bywa kosztowna

Wielu użytkowników rozpoczyna przygodę ze stroną internetową na darmowym hostingu, a następnie chce wyemigrować na płatną usługę, ale okazuje się, że przeniesienie danych witryny jest praktycznie niemożliwe. Darmowi dostawcy usług hostingowych nie oferują żadnych narzędzi do zmiany hostingu.

Ponadto dostawcy bezpłatnego hostingu nie mają narzędzi do generowania kopii witryny i trzeba będzie szukać innych alternatywnych rozwiązań, aby utworzyć kopię zapasową wszystkich informacji na stronie. Użytkownicy muszą koniec końców zlecać ręczne eksportowanie treści, co może znacznie zwiększyć koszty.

5. Witryna darmowego hostingu może zostać zamknięta w dowolnym momencie [bez informowania użytkownika]

Warunki korzystania z tych usług jasno określają, że mogą one w każdej chwili zamknąć swoją witrynę bez podania przyczyny. Jeśli zamkną witrynę, zazwyczaj nie dają możliwości uzyskania kopii zapasowej strony internetowej. Jeśli firma zdecyduje się na zamknięcie serwisu lub swojej witryny internetowej, utracisz swoją domenę internetową i wszystkie informacje znajdujące się na jej stronie.

Co ważne, w większości przypadków jest to subdomena związana z usługą, więc nie będzie można powielać tego adresu ani przekierowywać użytkowników do nowej witryny.

6. W witrynie pojawią się natrętne reklamy

Większość z firm oferujących darmowy hosting zarabia na reklamach, więc na Twojej witrynie zawsze będą pojawiać się niepożądane reklamy. Tworzysz treści i projektujesz witrynę, ale za każdym razem, gdy ktoś wchodzi na Twoją stronę, widzi reklamy innych marek. Tak będzie zawsze i nie można ich wyłączyć.

Często reklamy te są rozpraszające, natrętne i brzydko wyglądają. Najgorsze jest to, że czasami twoi konkurenci mogą płacić tym darmowym usługom hostingowym za reklamowanie swoich produktów na Twojej stronie internetowej.

7. Ograniczona przepustowość i mała ilość pamięci dyskowej

Przepustowość to ilość danych przesyłanych z serwera do przeglądarki użytkownika. To kosztuje, a większość darmowych witryn ma bardzo ograniczoną przepustowość, co powoduje, że niektórzy odwiedzający nie mogą wejść na stronę.

Kolejną ważną kwestią jest pamięć masowa dysku twardego. Firmy oferujące darmowe strony internetowe hostują setki stron internetowych, które korzystają z tego samego serwera i dysków twardych. Zazwyczaj oferują one bardzo ograniczoną przestrzeń do przechowywania danych. Po osiągnięciu tego limitu często żądają od użytkownika zapłaty za więcej miejsca na dysku lub po prostu nie mogą już wyświetlać jego witryny.

8. Nie będzie można tworzyć wiadomości e-mail z nazwą swojej marki

Nie można tworzyć kont e-mail z własną nazwą domeny. Oznacza to, że będziesz musiał korzystać ze swojego konta pocztowego Gmail, co nie wygląda zbyt profesjonalnie. W płatnych systemach hostingowych istnieje możliwość tworzenia wiadomości e-mail z nazwą domeny firmowej, co pozwala nadać im profesjonalny charakter i zapewnić lepszą kontrolę nad informacjami o firmie.

9. Prawie nigdy nie zostanie Ci zaoferowana pomoc techniczna

Jeśli z jakiegoś powodu witryna jest wyłączona lub nie działa, nigdy nie uzyskasz pomocy. Jako że jest to darmowa usługa hostingowa, masz niewiele praw jako użytkownik i dlatego nie zostanie zaoferowane Ci wsparcie techniczne. Jeśli chcesz uzyskać pomoc, będziesz musiał zapłacić za poradę, lub sam szukać odpowiedzi na problem techniczny, a w większości przypadków i tak nie będziesz w stanie rozwiązać swojego problemu.

Materiał Partnera

powrót