Ile zarabia zawodowy gracz e-sportowy? Nowa droga do profesjonalnej kariery

2023-04-25

Gry komputerowe zawsze były, są i będą popularną formą rozrywki dla każdego. Średnia wieku statystycznego gracza wynosi ponad 30 lat, a coraz więcej produkcji jest dedykowana dla dorosłego odbiorcy. Czy można rywalizować w gry zawodowo i czerpać z tego wymierne korzyści finansowe? Okazuje się, że tak, a fenomen ten to e-sport, forma elektronicznej rozrywki, która przechodzi obecnie etap dynamicznego rozwoju i wzrostu popularności w Polsce i na świecie. Pytanie zatem - ile zarabia zawodowy gracz e-sportowy?

Ile zarabia zawodowy gracz e-sportowy? Nowa droga do profesjonalnej kariery

Fenomen e-sportu

Fenomen e-sportu przyciąga nie tylko tysiące kibiców, gromadzących się na turniejowych arenach oraz milionów oglądających transmisje zawodów na żywo, ale graczy marzących o karierze zawodowego e-sportowca. E-sport to biznes przynoszący wielomilionowe dochody, dlaczego więc zawodnicy nie mieliby na tym zarabiać? Oprócz graczy i kibiców, rywalizacja e-sportowa zwraca też uwagę i zainteresowanie bukmacherów, którzy coraz chętniej uwzględniają elektroniczne sporty w swojej ofercie zakładów wzajemnych. Legalne zakłady bukmacherskie coraz częściej umożliwiają obstawianie wyników rozgrywek e-sportu, o czym więcej można przeczytać na stronach ekspertów zakładów bukmacherskich, sprawdzić recenzję oraz ranking legalnie działających podmiotów.

W e-sportach możliwe jest typowanie zakładów przedmeczowych, jak i na żywo, a ich najpopularniejsze rodzaje to – zwycięzca meczu, zwycięzca turnieju, pierwsze X zabójstw czy wynik konkretnego pojedynku. Eksperci prognozują, że zmagania e-sportowe staną się przyszłością zakładów wzajemnych. Najczęściej typowane są Starcraft 2, LoL, CS:GO i DOTA 2. Jakie są jeszcze inne najpopularniejsze i najbardziej dochodowe tytuły gier e-sportowych oraz ile zarabia profesjonalny gracz, rywalizując w nie na arenie międzynarodowej?

Najpopularniejsze gry

W sporcie elektronicznym widnieje zarejestrowanych aż 157 różnych gier. Najpopularniejsza z nich to CS: GO, w którą gra profesjonalnie ponad 3000 zawodowych graczy. Tytuły, które cieszą się największym zainteresowaniem w rozgrywkach e-sportowych to kultowa strzelanka FPP – Counter Strike – Global Offensive, Fortnite, PUBG, dwie strategie z gatunku MOBA – League Of Legends i DOTA 2 oraz znana strategia czasu rzeczywistego (RTS) – Starcraft 2. Najlepiej zarabiający profesjonalni gracze specjalizują się zwykle w jednym z powyższych tytułów. Gry te mają też najwięcej zwolenników wśród kibiców i fanów e-sportu. Najbardziej dochodowe tytuły e-sportowe w 2022 roku to:

1. Dota 2 – 32 mln $
2. PUBG Mobile – 23 mln $
3. Arena of Valor – 22 mln $
4. Fortnite – 16 mln $
5. CS: GO – 15 mln $
6. League of Legends – Wild Rift – 13 mln $
7. Rocket League – 9 mln $
8. PUBG – 8 mln $
9. Rainbow Six: Siege – 7 mln $
10. League of Legends – 7 mln $

Wracając do kariery i dochodów zawodników – na czym i ile zarabia zawodowy gracz?

Jak zarabiają e-sportowcy?

Głównym źródłem dochodu profesjonalnych zawodników e-sportowych jest kontrakt zawodniczy z klubem (klanem) lub organizacją, który reprezentują. Umowa taka zobowiązuje do występów zakontraktowanego gracza w ligach, turniejach oraz zawodach, które posiadają swoją własną pulę nagród pieniężnych. Największe przychody zawodowych graczy, szczególnie tych najlepszych i najbardziej znanych, pochodzą z reklam. Kontrakty reklamowe przekraczają często wartość kontraktów zawodniczych, a okazja do promocji i zyskania nowych fanów jest bezcenna.

Nie do przecenienia okazuje się także rola zasięgów mediów społecznościowych. Umowy zawodnicze graczy opiewają zwykle na kwoty od kilkunastu czy kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy dolarów za sezon. Drużyny e-sportowe najwięcej zarabiają wygrywając turnieje o wysokiej randze, w których pula nagród potrafi sięgać kilkunastu tysięcy dolarów. Profesjonalni e-sportowcy zarabiają też na transmisjach na żywo.

Jak odnosić sukcesy?

Mit o szkodliwości społecznej gier komputerowych został już dawno obalony. Gry nie tylko nie szkodzą, ale mogą nawet pomóc rozwinąć takie cechy jak refleks, zdolność logicznego myślenia, reagowania na stres i rozwiązywania problemów pod presją czasu. Jeśli ktoś regularnie i wytrwale trenuje, może liczyć na udaną karierę i naprawdę niezłe zarobki. Ile zarabia gracz komputerowy, który zawodowo rywalizujący w zmaganiach e-sportowych?

Ile zarabia gracz e-sportowy?

Profesjonalni gracze e-sportowi zarabiają rocznie między 4 000 a 60 000 dolarów. Średnia jednorazowa pula nagród turniejowych wynosi 50 000 dolarów, natomiast zarobki z transmisji strumieniowych (streaming) to około 2 000 dolarów miesięcznie.

Ile w sumie zarobili do końca 2022 roku najlepsi polscy e-sportowcy na arenie międzynarodowej?

1. Michał „Nisha” Jankowski – DOTA 2 – 2 mln $
2. Filip „Neo” Kubski – CS: GO – 780 tys. $
3. Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski – CS: GO – 750 tys. $
4. Wiktor „Taz” Wojtas – CS: GO – 740 tys. $
5. Janusz „Snax” Pogorzelski – CS: GO – 680 tys. $
6. Marcin „Jankos” Jankowski – LoL – 450 tys. $
7. Mikołaj „Elazer” Ogonowski – Starcraft 2 – 250 tys. $
8. Piotr „Kanister” Głogowski – Magic: The Gathering – 250 tys. $

* * *

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Artykuł sponsorowany

powrót