Jak działa wszywka alkoholowa Esperal? Opis działania wszywki i reakcji disulfiramowej. Skuteczność terapii awersyjnej

2021-10-05

Przez lata wokół wszywki alkoholowej Esperal narosło wiele mitów, które powielane z pokolenia na pokolenie doprowadziło do niezrozumienia sposobu działania farmakologicznej metody awersyjnej, co może skutkować jej nieumiejętnym zastosowaniem lub obawą przed poddaniem się tego typu zabiegu.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal? Opis działania wszywki i reakcji disulfiramowej. Skuteczność terapii awersyjnej

Prawda jest taka, że nie ma się czego bać, o ile dana osoba jest w stanie powstrzymać się przed piciem alkoholu, a skala szans i zagrożeń zdecydowanie zwraca się ku możliwościom, jakie swoim działaniem zapewnia Esperal w https://gabinetchirurgiczny.com osobom uzależnionym.

Czym jest Esperal i jak działa?

Esperal to niewielkich rozmiarów tabletka, wprowadzana w celu wyeliminowania uzależnienia od alkoholu poprzez wywołanie negatywnych skojarzeń z alkoholem i podtrzymanie wysokiego poziomu motywacji do zmian, jakie chce się osiągnąć. Jest on dostępny w aptekach po okazaniu recepty. Warto dodać, że decyzję o włączeniu Esperalu do działań antyalkoholowych podejmuje sam Pacjent – musi on być jednak świadomy działań wszywki i konsekwencji łączenia jej działania z etanolem. Obowiązkowo należy odbyć konsultację medyczną z lekarzem, który po zbadaniu Pacjenta wyrazi zgodę na zabieg. Bardzo ważne jest tutaj to, iż nie jest to lek na alkoholizm rozumiany w klasycznym tego słowu znaczeniu. Nie wykazuje on zdolności do obniżania głodu alkoholowego – nad tym pracuje się na terapii i psychoterapii, oddziałując na psychiczne aspekty uzależnienia.

Za działanie wszywki odpowiada Disulfiram. Jest to organiczny związek chemiczny, stanowiący główny składnik i tym samym substancję czynną Esperalu. Jego głównym zadaniem jest upośledzenie zdolności wątroby do trawienia i rozkładu alkoholu, a także wywołanie reakcji disulfiramowej jako konsekwencji łączenia etanolu z Disulfiramem, co według założeń farmakologicznej metody awersyjnej stanowi podstawę do zmiany spostrzegania napojów procentowych przez Pacjenta.

Aby dobrze zrozumieć sposób działania Disulfiramu warto porównać łańcuch metaboliczny osoby zaszytej z osobą, która nie jest pod działaniem tej formy leczenia.

Przede wszystkim, w normalnych warunkach, człowiek pijący alkohol, rozkłada go do postaci aldehydu octowego, który jest silną trucizną, a następnie w procesie utleniania prowadzi do zmiany aldehydu w kwas octowy, który nie jest szczególnie toksyczny. Organizm radzi sobie z nim poprzez wydalanie. Włączając w te procesy substancję aktywną wszywki, w ciele człowieka dochodzi do upośledzenia działania wątroby. Ma ona zablokowaną dehydrogenazę alkoholową, czyli enzym trawiący alkohol. W ten sposób organizm nie wykazuje zdolności do przekształcania toksyny w mniej szkodliwe substancje. Dochodzi do kumulowania aldehydu, czego konsekwencją jest silne zatrucia alkoholowe, o dużym natężeniu objawów, znacznie wydłużonym czasie trwania, sięgającym nawet kilkanaście godzin, a także wysokim poziomie dokuczliwości pojawiających się konsekwencji. Tym samym specjaliści z dziedziny leczenia uzależnień twierdzą, że człowiek zaczyna utożsamiać działanie alkoholu z występującymi objawami. Coś, co wcześniej było odskocznią problemów, sposobem do rozładowania napięć, stresu, smutku, czynnikiem wywołującym odprężenie, relaks i przyjemność, nagle staje się bólem, dyskomfortem i wywołuje strach o swój stan zdrowia.

Jakie są objawy reakcji disulfiramowej?

Jeżeli po spożyciu pojawią się takie objawy jak:

* Ból: głowy, brzucha, mięśni, w klatce piersiowej,
* Zawroty głowy,
* Drgawki mięśniowe,
* Wymioty, biegunka, nudności,
* Strach, lęk,
* Spadek kondycji i samopoczucia,
* Metaliczny posmak w ustach,
* Problemy ze snem i z oddychaniem,
* Skaczące ciśnienie i puls,
* Kołatanie serca,
* Nadwrażliwość na bodźce,
* Zwiększenie ilości wydzielanego potu,
* Zaczerwienienie skóry w obrębie twarzy, szyi i dekoltu spowodowane zaczerwienieniem naczyń krwionośnych,

Można być pewnym, że organizm został zatruty nadmierną ilością aldehydu octowego i dana osoba znajduje się pod wpływem działania Disulfiramu. Taka sytuacja jest groźna dla zdrowia. W skrajnych przypadkach doprowadza do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Szczególnie narażone są tutaj takie organy jak: mózg, serce, wątroba, nerki, trzustka oraz płuca. Znane są także przypadki pojawienia się zawału, porażenia ciała, a także śmierci – co prawda są to sytuacje skrajne, ale należy mieć na uwadze i takie ryzyko.

Jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego tabletkami Esperal?

Sam zabieg jest dość prosty, krótki, bezpieczny, mało inwazyjny i nie generuje konieczności późniejszej hospitalizacji. Po jego zakończeniu, kiedy podrażnione miejsce się wygoi powstaje niewielkich rozmiarów blizna, która dla osoby trzeciej jest zupełnie niewidoczna. Dzięki temu Pacjent ma zapewniony wysoki poziom dyskrecji działań.

Cała procedura implantacji wszywki odbywa się pod opieką i stałym monitoringiem lekarza chirurgii z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Działania medyczne można uszeregować według kilku etapów:

* Na początku, kiedy Pacjent dokona rejestracji na zabieg, jest on zapraszany na wstępną rozmowę z lekarzem. Jest to ważny moment, w dużej mierze jej poprawne przeprowadzenie warunkuje późniejsze aspekty bezpieczeństwa. W tym czasie lekarz: diagnozuje stan zdrowia Pacjenta, rozwój choroby alkoholowej, sprawdza obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, monitoruje ewentualne przeciwwskazania medyczne, diagnozuje poziom świadomości danej osoby na temat działania wszywki, sprawdza, czy decyzja o podejściu do zbiegu wypływa z motywacji wewnętrznej Pacjenta, określa niezbędną dawkę leku, a także na zakończenie rozmowy wydaje stosowne dokumenty do podpisu, w tym zgodę na zabieg.

* Kiedy dana osoba zostaje zakwalifikowana do zabiegu, lekarz podaje znieczulenie miejscowe, formą zbliżone do tego używanego w gabinetach stomatologicznych. Tym samym Pacjent nie czuje bólu i dyskomfortu, a przy tym jest całkowicie świadomy rozwoju sytuacji,

* Kiedy znieczulenie zaczyna działać, lekarz na szerokość 1-2cm nacina skórę, w powstałe miejsce wprowadza odpowiednią dawkę leku pod skórę danej osoby. Zazwyczaj wybiera się pośladek, łopatkę lub ramię, aczkolwiek jeżeli Pacjent wskaże inne miejsce i jest to możliwe medycznie, lekarz może zaimplantować lek w innym miejscu. Skóra nacinana jest jednorazowym skalpelem. Podobnie jest w przypadku narzędzi umożliwiających ulokowanie tabletek – są one sterylne i jałowe, rozpakowywane w obecności Pacjenta,

* Następnie rana jest zaszywana, podrażnione miejsce zabezpiecza się opatrunkiem, a następnie podaje się antybiotyki,

* Pacjent z gabinetu wychodzi z zaświadczeniem o odbyciu zabiegu z oryginalnym lekiem Esperal

Kiedy Pacjent nie może skorzystać z zabiegu?

Lekarz ma prawo odmówić Pacjentowi kwalifikacji do zabiegu w przypadku, gdy:

* Jest osobą niepełnoletnią,
* Jest kobietą w ciąży lub karmiącą piersią,
* Stwierdzono u niego nadwrażliwość na wszelkie składniki tabletki lub obecność alkoholu,
* Nie zachował obowiązkowej 48 godzinnej abstynencji przed zabiegiem,
* Nie chce poddać się odtruwaniu alkoholowemu (w przypadku nietrzeźwości),
* Nie wyraził zgody na zabieg, nie podpisał dokumentów lub decyzję o zabiegu podjął pod naciskiem otoczenia,
* Choruje przewlekle na choroby i schorzenia: sercowo-naczyniowo-krążeniowe, onkologiczne, wątroby, nerek, układu oddechowego, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe

Esperal – warto, czy nie warto?

Wszystko zależy od podejścia samego Pacjenta, aczkolwiek cechy zabiegu, jak i sposób działania Esperalu przeważają szale ku możliwościom i szansom, jakie można osiągnąć będąc pod wpływem jej działania. O ile Pacjent szczerze chce pracować nad swoim uzależnieniem, Esperal stanowi świetne rozwiązanie antyalkoholowe, które wprowadzone pomocniczo przy terapii i psychoterapii zapewnia minimum 8 miesięcy działań wspierających trzeźwość swoim działaniem. Jeżeli ten czas wykorzysta się efektywnie, szanse na trwałe życie w abstynencji skutecznie rośną.

Artykuł sponsorowany

powrót