Jak system ERP usprawnia logistykę w firmie?

2021-06-08

Z systemami ERP można spotkać się w coraz większej liczbie firm. To zaawansowane rozwiązanie informatyczne, które pozwoli zoptymalizować wszystkie procesy, jakie wiążą się z działalnością przedsiębiorstwa. O jakich usprawnieniach można mówić, kiedy system ERP ma być wdrożony w firmie logistycznej?

Jak system ERP usprawnia logistykę w firmie?

ERP jest skrótem od Enterprise Resource Planning, co przetłumaczymy jako planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Odpowiednie zarządzanie jest istotne w każdej firmy, niezależnie od branży, w jakiej działa. Jednak w zależności od specyfiki działalności funkcje, jakie będzie miało oprogramowanie, mogą się nieco różnić.

System ERP – co to takiego?

To zaawansowane oprogramowanie służące do kompleksowego kontrolowania i zarządzania wszystkimi procesami, jakie mają miejsce w organizacji. Cechą charakterystyczną jest wykorzystanie jednej wspólnej bazy danych, z której mogą korzystać wszyscy uprawnieni do tego pracownicy. Oznacza to, że poszczególne działy firmy mają w czasie rzeczywistym wgląd do danych wprowadzanych w pozostałych komórkach.

Jakie jest zastosowanie systemów ERP w logistyce?

System ERP można wykorzystać we wszystkich działach firmy. W przypadku przedsiębiorstwa logistycznego będzie to obszar związany z finansami, procesami produkcji, czy obsługą klientów. Dobre oprogramowanie pozwoli na kontrolę przepływu całej dokumentacji, jaka jest w firmie, dzięki niemu da się także przygotowywać różnego rodzaju raporty i analizować poszczególne procesy.

Bardzo ważna jest wspomniana obsługa klientów, która jest istotna w każdej firmie. Systemy ERP działają na podstawie jednej bazy, w której znajdują się kompletne dane na temat klientów, historia zamówień, notatki, płatności itd. Wszystko to sprawi, że kontakt z klientem będzie szybki, a jakość obsługi się poprawi.

Nie można zapominać o procesie produkcyjnym. W tym przypadku optymalizacja pozwoli lepiej zaplanować terminarz, zmniejszyć koszty produkcji, efektywniej zarządzać i kontrolować. Do tego dochodzą usprawnienia związane bezpośrednio z łańcuchem logistycznym. Zarządzanie i kontrola zaopatrzenia w towary, ich przechowywanie w magazynach i dystrybucja będą na znacznie wyższym poziomie. Ponadto łatwo można zarządzać flotą pojazdów, kierowcami, rozliczeniami i wszystkim, co wiąże się z transportowaniem towarów.

Dlaczego warto postawić na system ERP?

Wdrożenie systemu ERP to wprowadzenie zupełnie nowego standardu funkcjonowania. Korzystanie z tego typu rozwiązania oznacza integrację różnych systemów i baz danych w jedną. To z kolei znacząco wpływa na porządek, harmonię, jaka panuje w organizacji, a także na sprawność komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami. Uporządkowanie danych przyczyni się do zmniejszenia ryzyka powstawania błędów. Mając dostęp do wszystkich informacji, można tworzyć dowolne raporty i analizy, co pozwoli lepiej planować kolejne działania. Warto wspomnieć, że systemy ERP można konfigurować, więc w przypadku, gdyby firma zmieniła profil działalności, można dodać kolejne moduły.

Artykuł sponsorowany

powrót