Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

2022-12-12

Wybierając kredyt gotówkowy, zapoznaj się z warunkami proponowanymi w umowie. Warto pamiętać, że to, która pożyczka będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, zależy od wielu czynników. Banki podejmują decyzje w indywidualny sposób, biorąc pod uwagę przede wszystkim Twoją zdolność kredytową i wiarygodność. Sprawdź, jakie oferty są warte Twojej uwagi.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Ocena zdolności kredytowej i wiarygodności

Podczas zaciągania zobowiązania bank sprawdzi przede wszystkim Twoją zdolność kredytową oraz wiarygodność. Dzięki tym czynnikom instytucja oszacuje ryzyko związane z tym, że zaprzestaniesz na którymś etapie spłacać pożyczony kapitał lub nie będziesz terminowo wywiązywał się z umownych obowiązków. W tym wypadku najlepiej wybrać bank, w którym od dłuższego czasu masz konto. Dzięki temu analitycy będą mieli dostęp do Twoich danych finansowych, a to pomoże Ci zaoszczędzić czas poświęcony na formalności.

Pracownicy banku dokonają wówczas oceny:

* wysokości dochodów,
* regularności wpływów na konto,
* ponoszonych przez Ciebie wydatków — regularne należności, takie jak np. raty innych kredytów czy leasing wpływają na obniżenie zdolności kredytowej.

Jeśli wybierzesz inny bank, jego pracownicy również uzyskają dostęp do informacji na temat Twoich finansów. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w tym wypadku będzie wymagane wypełnienie dodatkowych formalności, na przykład przedstawienia zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że taka opcja się nie opłaca, ponieważ warunki kredytowe w innych bankach mogą być korzystniejsze niż w instytucji, w której masz otwarty swój rachunek.

Warunki proponowane przez bank

Wybierając konkretny bank, należy wnikliwie przeanalizować ofertę kredytu. Warto przy tym wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Wysokość prowizji

Prowizja to jednorazowa opłata, która jest pobierana przez bank podczas wypłaty kredytu. Jest ona wyrażana w procentach, a jej wysokość jest uzależniona od wartości pożyczki. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia kredytobiorcy są te o jak najniższej opłacie lub całkowicie jej pozbawione. Wówczas koszty zobowiązania zostają zminimalizowane.

Czas oczekiwania na wypłatę środków

Banki określają termin wypłaty pieniędzy w umowach kredytowych. Jeśli potrzebujesz gotówki natychmiast, warunki zobowiązania będą najpewniej mniej korzystne, choć nie jest to regułą.

Okres spłaty zobowiązania/wysokość rat

Aby mieć pewność, że jesteś w stanie spłacać kredyt gotówkowy, dostosuj jego warunki do swoich możliwości. Jeśli nie chcesz nadmiernie obciążać domowego budżetu, zdecyduj się na dłuższy okres kredytowania. Wówczas zapłacisz nieco większe odsetki, ale wysokość rat na przestrzeni czasu będzie niższa niż w przypadku krótkoterminowego zobowiązania.

Oprocentowanie

Ważnym czynnikiem jest także wysokość oprocentowania kredytu, którą możesz porównać w kilku bankach poprzez ranking kredytów gotówkowych. Im niższe oprocentowanie, tym lepiej, ale nie zawsze tak jest. Pamiętaj, że banki niekiedy oferują lepsze warunki w tym kontekście, a jednocześnie podnoszą prowizję lub wymagają skorzystania z ich dodatkowych usług. Ostatecznie może to być dla Ciebie mniej korzystne niż wyższe oprocentowanie u innego kredytodawcy.

RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, stanowi podsumowanie tego, ile faktycznie kosztuje kredyt. Porównując konkretne opcje, warto zwrócić uwagę przede wszystkim właśnie na nią. Pamiętaj jednak, by zastosować wówczas w porównywarce tę samą wysokość kredytu oraz planowany okres spłaty zobowiązania. Jedynie wówczas wynik analizy da Ci obiektywne informacje na temat tego, który z nich jest najbardziej, a który najmniej opłacalny. Wyższe RRSO to droższy kredyt gotówkowy.

Zaciągając zobowiązanie kredytowe, dokonaj szczegółowej analizy warunków zawartych w umowie. Porównaj w rankingu poszczególne propozycje i zdecyduj, co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego budżetu domowego.

Artykuł sponsorowany

powrót