Jak znaleźć pracę w Polsce – rekrutacja cudzoziemca

2024-02-05

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, co daje jej obywatelom prawo do swobodnego przemieszczania się i pracy w innych krajach UE. Przyciąga to dużą liczbę migrantów zarobkowych do Polski z krajów Europy Wschodniej, w tym Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji. Znalezienie pracy nie zawsze jest prostym zadaniem bez względu na kraj, jednak obecna sytuacja gospodarcza Polski stwarza pewne korzystne warunki dla poszukujących zatrudnienia. Obywatele Unii są traktowani na równi z obywatelami naszego kraju. Oznacza to zniesienie wszelkiej dyskryminacji w procesie zatrudniania, wynagradzania i wyznaczania warunków pracy i zatrudnienia.

Jak znaleźć pracę w Polsce – rekrutacja cudzoziemca

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć pracę

1. Naucz się języka polskiego

Znajomość języka polskiego może być stać się koniecznym warunkiem zatrudnienia w wielu miejscach pracy w Polsce. Nawet jeśli znasz angielski, znajomość polskiego da ci więcej możliwości zatrudnienia. Naukę języka polskiego można rozpocząć samodzielnie lub z pomocą nauczyciela. Istnieje wiele szkół językowych w Polsce, które oferują kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

2. Stwórz profesjonalne CV

Twoje CV powinno być dokumentem, który daje pracodawcy możliwie najpełniejszy obraz Twoich pozytywnych umiejętności zawodowych. Przygotowując dobre CV masz okazję właściwie się zareklamować. Twoje CV powinno być napisane zgodnie z polskimi standardami i zawierać informacje o Twoich doświadczeniu i posiadanych kwalifikacjach związanych z wakatem, na który aplikujesz. Informacje te pozwalają przyszłemu pracodawcy na lepsze dopasowanie ofert pracy zgodnie z Twoimi kompetencjami.

Jak powinno wyglądać CV i co powinno zawierać:
- Twoje dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia, adres, numer telefonu, e-mail);
- Wykształcenie (nazwa instytucji edukacyjnej, specjalizacja, lata studiów);
- Doświadczenie zawodowe (nazwa firmy, stanowisko, zakres obowiązków, lata doświadczenia);
- Umiejętności (umiejętności zawodowe, obsługa komputera, znajomość języków obcych);
- Osiągnięcia (osiągnięcia zawodowe, nagrody, certyfikaty)

Przykłady CV dla obcokrajowców można znaleźć na różnych stronach internetowych. Istnieje wiele opcji wysłania aplikacji bezpośrednio do pracodawcy lub skorzystania z usług agencji pośrednictwa pracy.

3. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym etapem zatrudnienia w Polsce. Przećwicz odpowiadanie na typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wywrzeć dobre wrażenie na pracodawcy. Przygotowując się na rozmowę należy pamiętać, że potencjalny pracodawca będzie zainteresowany nie tylko tym, jak przebiegała wasza edukacja i jakie macie doświadczenie zawodowe, ale także tym, co konkretnie umiecie i co wniesiecie do zespołu. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną świadczy o tym, że spełniasz oczekiwania i należysz do grupy starannie wyselekcjonowanych kandydatów. Niech ta świadomość stanie się Twoją motywacją i doda sił do dalszych działań. Przykłady pytań na rozmowę kwalifikacyjną można znaleźć w Internecie lub w książkach o zatrudnieniu.

4. Korzystaj z różnych źródeł w celu wyszukiwania ofert pracy

W Polsce istnieje wiele stron internetowych publikujących oferty pracy. Możesz skorzystać z następujących źródeł, aby wyszukać oferty pracy:
- Oficjalna strona Urzędu do Spraw Cudzoziemców;
- Oficjalna strona Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej;
- Strony internetowe polskich firm;
- Strony internetowe międzynarodowych firm, które mają biura w Polsce;
- Strony internetowe z ofertami pracy, takie jak Praca.pl, Indeed, CareerJet.

Możesz również skontaktować się z agencją rekrutacyjną, która pomoże Ci znaleźć pracę w Polsce

5. Nie bój się kontaktować bezpośrednio z pracodawcami

Jeśli znalazłeś firmę, w której chciałbyś pracować, możesz wysłać swoje CV bezpośrednio. Może to być skuteczniejszy sposób na znalezienie pracy niż szukanie ofert pracy na stronach internetowych.

6. Bądź przygotowany na relokację

Jeśli chcesz znaleźć pracę w Polsce, musisz być przygotowany na przeprowadzkę do kraju. Każdy obywatel UE ma prawo pobytu na terytorium innego państwa UE przez pierwsze trzy miesiące bez żadnych warunków czy formalności poza wymogiem posiadania ważnego dokumentu tożsamości lub paszportu. Następnie będziesz musiał uzyskać wizę lub pozwolenie na pobyt, wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne i znaleźć zakwaterowanie. Twoim członkom rodziny przysługuje także prawo pobytu w naszym kraju, niezależnie od jego przynależności państwowej.

7. Nie poddawaj się

Znalezienie pracy w Polsce może być trudnym zadaniem. Nie poddawaj się jednak i szukaj pracy, dopóki nie znajdziesz odpowiedniego wakatu.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć pracę w Polsce:
- Jeśli nie znasz języka polskiego, możesz szukać ofert pracy w firmach, które współpracują z obcokrajowcami.
- Możesz znaleźć pracę w Polsce za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wiele firm poszukuje pracowników na portalach społecznościowych, takich jak Facebook i LinkedIn. Są to doskonałe narzędzia, które możesz wykorzystać na wiele sposobów (dostosowanych do Twoich potrzeb)  w trakcie szukania pracy.
- Możesz wziąć udział w targach pracy, które odbywają się w Polsce. Targi pracy to dobry sposób, aby poznać potencjalnych pracodawców i dowiedzieć się o wolnych miejscach pracy.

Powodzenia w poszukiwaniu pracy w Polsce!

Można zadawać pytania lub wypełnić formularz na stronie internetowej: magfin.pl

Artykuł sponsorowany

powrót