Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

2022-11-18

Wypowiedzenie umowy OC u dotychczasowego ubezpieczyciela możliwe jest tylko w kilku przypadkach. Są one szczegółowo opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i regulowane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Aby złożone wypowiedzenie pozwoliło rozwiązać umowę, niezbędne jest zawarcie w nim istotnych informacji. Dowiedz się, jak napisać takie pismo w poprawny sposób.

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Jak napisać wypowiedzenie polisy OC?

Zastanawiasz się, jak wypowiedzieć umowę OC u dotychczasowego ubezpieczyciela? Najlepiej złożyć stosowne pismo, które może być napisane własnoręcznie lub na komputerze. Powinno ono zawierać następujące elementy:

* datę oraz miejsce sporządzenia,
* imię i nazwisko oraz adres ubezpieczonego,
* dokładne dane towarzystwa,
* numer polisy,
* numer rejestracyjny i markę pojazdu,
* podstawę prawną, która umożliwia wypowiedzenie umowy.

Bardzo ważnym elementem jest także własnoręczny podpis.

Niektórzy ubezpieczyciele udostępniają swoim klientom gotowe wzory takiego pisma, które można znaleźć na ich stronach internetowych. Bez problemu jednak można przygotować wypowiedzenie samodzielnie, zawierając w nim wspomniane informacje. Możesz złożyć je osobiście w oddziale towarzystwa, a także za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej. Jeśli wolisz zrobić to przez Internet, to możesz wysłać skan podpisanego dokumentu na adres mailowy ubezpieczyciela.

W jakich sytuacjach możliwe jest wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie dotychczasowej umowy możesz złożyć na koniec okresu jej obowiązywania, najpóźniej na jeden dzień przed upływem terminu. Dzięki temu ochrona nie zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Jeśli jednak podpiszesz umowę z nowym ubezpieczycielem, a zapomnisz wypowiedzieć wcześniejszą, to nie musisz opłacać podwójnej składki. Wystarczy, że złożysz stosowne pismo, w którym powołasz się na art. 28 wspomnianej ustawy. W ten sposób rozwiążesz umowę, która automatycznie się przedłużyła u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Jeśli zawarłeś umowę na ubezpieczenie OC na odległość, czyli przez Internet lub telefon, to masz prawo zrezygnować z niej w ciągu 30 dni. Termin ten liczony jest od dnia, w którym otrzymałeś potwierdzenie, że umowa została podpisana. Możesz skorzystać z tej możliwości, gdy np. znalazłeś korzystniejszą ofertę na rynku.

Umowę OC możesz wypowiedzieć także wtedy, gdy kupiłeś używany samochód. W takim przypadku w piśmie powołaj się na art. 31 wspomnianej wcześniej ustawy. Możesz to zrobić w dowolnym momencie obowiązywania polisy. Jeśli jednak zdecydujesz się na kontynuowanie dotychczasowego ubezpieczenia, to musisz pamiętać o tym, że nie zostanie ono automatycznie odnowione. Niezbędne jest więc podpisanie nowej umowy.

Ubezpieczenie OC może także ulec rozwiązaniu w kilku konkretnych przypadkach. Polisa przestaje obowiązywać w chwili wyrejestrowania pojazdu, po 3 miesiącach od chwili ogłoszenia upadłości przez firmę ubezpieczeniową, w momencie zarejestrowania samochodu za granicą lub jego kradzieży, a także szkody całkowitej lub oddaniu go na złom.

Artykuł sponsorowany

powrót