Karma dla psów z nadwagą. Na co zwrócić uwagę?

2022-07-21

Otyłość to choroba żywieniowa, która charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej. Stanowi ona powszechny problemem wśród zwierząt domowych i może powodować poważne niekorzystne skutki zdrowotne, które mogą skrócić życie Twojego psa, nawet jeśli ma on tylko umiarkowaną nadwagę.

Karma dla psów z nadwagą. Na co zwrócić uwagę?

Wśród problemów zdrowotnych, z którymi bezpośrednio wiąże się otyłość możemy wymienić: cukrzycę, choroby układu krążenia, a także przeciążenie stawów i kręgosłupa. Z tego powodu utrzymanie prawidłowej masy ciała może przynieść znaczące korzyści dla ogólnej jakości życia Twojego psa.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć podczas procesu odchudzania jest znalezienie odpowiedniej karmy dla psów z nadwagą. Dieta, a także zwiększona aktywność fizyczna stanowią klucz do sukcesu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór diet odchudzających, bezzbożowych o obniżonej zawartości tłuszczu. Choć karmy te dedykowane są w szczególności otyłym psom, okazuje się, że nie wszystkie mają zadowalający skład.

Nie ma jednego konkretnego produktu, który jest najlepszy spośród wszystkich, jeśli chodzi o wspomaganie pupila w odchudzaniu. Istnieje jednak kilka istotnych czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią karmę. Określone składniki karmy pomogą Twojemu psu uzyskać jak najlepszy sukces w utracie wagi.

Na jakie składniki należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa z nadwagą?

Białko

Odpowiednia zawartość tego składnika w karmie pełni kluczową rolę. W procesie odchudzania pożądana jest utrata tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu mięśni. Białko pełni ważną rolę we wzroście mięśni szkieletowych, co ma istotne znaczenie dla ich mobilności. Badania wykazały, że zwiększona ilość białka w diecie może pomóc w zachowaniu tkanki mięśniowej u psów w procesie odchudzania. Składnik ten wymaga również więcej energii do rozbicia w organizmie niż tłuszcz czy węglowodany, więc kalorie pochodzące z białka są również bardziej korzystne dla utraty wagi. Jeśli chodzi o ilość białka, badania kliniczne sugerują, że 75 gramów na 1000 kalorii żywności to minimalna ilość potrzebna do zachowania beztłuszczowej masy ciała. Zatem najbardziej pożądane będą karmy dietetyczne o wyższej zawartości białka.

Witaminy, minerałów i kwasy tłuszczowe

Głównym celem karmy odchudzającej dla psów jest ograniczenie liczby kalorii w dawce pokarmowej. Ważne jest jednak, aby nie ograniczać niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje Twój pies do prawidłowego funkcjonowania. Karma o wysokiej zawartości witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych będzie w szczególności dobrym wyborem jako bytowa karma dla psa seniora z nadwagą. U starszych psów spowolnienie tempa metabolizmu, a także spadek aktywności fizycznej w szczególności sprzyja nadwadze, dlatego bardzo ważne kontrolowanie masy ciała.

Błonnik

Karma o wysokiej zawartości błonnika lub wody pozwala na dostarczenie psu większej ilości karmy bez zmiany kalorii. Pełni on funkcję wypełniacza, przez co Twój pies przez dłuższy czas będzie odczuwał sytość, co pozwoli zapobiec napadom głodu pomiędzy posiłkami. Błonnik stymuluje również rozwój i aktywność pożytecznych mikroorganizmów flory jelitowej bytującej w przewodzie pokarmowym, a także reguluje przemianę materii i poprawia perystaltykę jelit. Szczególnie warto zwrócić uwagę na karmy zawierające warzywa bogate w błonnik, takie jak brokuły, kalafior, seler i zielona fasola.

Naturalne suplementy

Istnieją pewne dowody na to, że niektóre naturalne suplementy, zarówno zawarte w karmie, jak i podawane osobno, mogą okazać się pomocne w walce z nadwagą. Należą do nich:

* L-karnityna, która pomaga mitochondriom przekształcać tłuszcz w energię,
* Olej rybny, zawierający EPA i DHA - dwa kwasy tłuszczowe, które wspomagają regulowanie hormonów związanych z otyłością,
* Suplementy ziołowe, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty i cynamon.

O czym należy pamiętać przy żywieniu psa z nadwagą?

Woda

W procesie odchudzania ważne jest również dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wody. Jeśli Twój pies pije niechętnie, warto zdecydować się na mokrą karmę dla psów z nadwagą, gdyż cechuje się ona o wiele większą wilgotnością niż karma sucha.

Dokładnie porcjowanie

Dobrym rozwiązaniem jest mokra karma dla psów z nadwagą w saszetkach. Umożliwia to dokładne racjonowanie posiłków. Jeśli zdecydujesz się na zakup suchej karmy najlepszym, choć czasem uciążliwym sposobem będzie ważenie każdej porcji. Tylko w ten sposób będziesz miał możliwość kontroli nad ilością pokarmu, który spożywa Twój pies.

Smakowitość

Jednym z największych wyzwań związanych z niektórymi karmami dla psów z nadwagą jest ich smakowitość. Jej obniżenie prawdopodobnie wynika z obecności dodatkowego błonnika i mniejszej zawartości tłuszczu. W tym przypadku mokra karma może być lepszym wyborem, ponieważ ma bardziej intensywny smak i zapach niż sucha karma, na którą zwykle niechętnie reagują psy. Karma dla psa seniora z nadwagą, w szczególności powinna wykazywać się dużą smakowitością, gdyż wiele psów wraz z upływem czasu staje się bardziej wybredna.

Leczenie otyłości obejmuje comiesięczne monitorowanie wagi psa i ustanowienie długoterminowego programu utrzymania wagi po osiągnięciu idealnej kondycji psa. Opinii na temat karmy dla psów z nadwagą najlepiej zasięgnąć konsultując się z lekarzem weterynarii, który posiada najnowszą i bogatą wiedzę na temat prawidłowego żywienia i leczenia otyłości zwierząt towarzyszących.

Sprawdź karmy dla psów z nadwagą na: https://www.husse.pl/pies/suche-karmy-dla-psow-super-premium/karmy-dla-psow-z-nadwaga/

Artykuł sponsorowany

powrót