LOFRA - Kuchnia w stylu prowansalskim

2021-04-07

Przywodzący na myśl sielskie wakacje u babci lub pobyt na południu Francji, styl prowansalski wkroczył na polskie salony. Świetnie nadaje się do aranżacji letniego lub całorocznego domu. Szczególnie dobrze sprawdza się jednak w kuchni. Dowiedz się, czym charakteryzują się kuchnie prowansalskie i jak wprowadzić przytulny klimat we własnym mieszkaniu.

LOFRA - Kuchnia w stylu prowansalskim

1. Kuchnia w stylu prowansalskim – czyli jakim?
2. Kuchnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?
3. Kuchnie prowansalskie – czy ten styl nada się tylko do dużych pomieszczeń?

Kuchnia w stylu prowansalskim – czyli jakim?

Wpadające przez firanki promienie letniego słońca, zapach świeżego pieczywa i lawendy – takie skojarzenie przywodzi na myśl kuchnia w prowansalskim stylu. Popularna obecnie stylistyka to przeciwieństwo nowoczesnych kuchni na wysoki połysk. To, co wyróżnia styl prowansalski to przytulna atmosfera i nawiązania do wiejskiego stylu życia. Nie oznacza to jednak, że w tego typach aranżacji brak elegancji. Wręcz przeciwnie, mimo że kuchnie prowansalskie silnie nawiązują do wiejskich francuskich domów, nie brakuje im wyrafinowania. Kluczem jest odpowiedni dobór kolorów, mebli i akcesoriów.

Podstawą stylu prowansalskiego są odcienie bieli i jasne drewno, jednak nie brakuje w nim także innych kolorów. Do najpopularniejszych zaliczyć można odcienie zieleni i fioletu, a także ciepłe odcienie żółci i czerwieni. Odpowiednio skomponowane barwy w połączeniu ze zdobionymi meblami i dekoracjami w stylu vintage każdej kuchni nadadzą niepowtarzalnego ducha.

Kuchnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

Kuchnie prowansalskie w ostatnich latach cieszą się niemałą popularnością. Dzięki temu szeroki wybór akcesoriów, dekoracji i mebli nawiązujących wizualnie do południa Francji, znaleźć można także w sklepach. Jednak to niejedyne wyjście. Ciekawie urządzona kuchnia w stylu prowansalskim powinna mieć również wyposażenie w stylu vintage. Dlatego w poszukiwaniu oryginalnych mebli i dodatków warto zajrzeć nie tylko do sklepów, ale także do babcinej skrzynki ze skarbami, na strych czy pchli targ. Wszędzie tam, gdzie znaleźć można rzeczy z duszą.

Kolorystykę kuchni najlepiej utrzymać w jasnych odcieniach z dodatkiem kolorów – przywodzącymi na myśl pola lawendy fioletem i zielenią oraz czerwoną, ciepłą terakotą, która wprowadzi do wnętrza przytulność.

Podstawą stylu prowansalskiego jest również naturalne drewno. Kuchnie prowansalskie są zazwyczaj wyposażone w blaty kuchenne wykonane z litego, jasnego drewna, a także podłogi i parkiety z desek. Tego typu wykończenie nie tylko elegancko się prezentuje, ale jest również bardzo wytrzymałe i wprowadza do wnętrza niepowtarzalny, naturalny urok.

Drewniane meble w stylu rustykalnym często posiadają zdobienia, dzięki czemu nabierają wyrafinowania. Dodatkowo popularnością cieszą się przeszklone kredensy i gabloty, w których warto wyeksponować porcelanowe zastawy i ceramiczne kubki. Do kuchni prowansalskich dobrze pasują szczególnie porcelanowe zastawy malowane w kwiaty.

Warto pochylić się również nad detalami. Kuchnia w stylu prowansalskim powinna wyróżniać się różnorodnością i eklektyzmem. Z tego powodu warto zwrócić uwagę także na szczegóły, takie jak uchwyty. Dobrze sprawdzą się ceramiczne z malowanym wzorem, a także wykonane z mosiądzu, kutego żelaza czy kamienia. Warto wiedzieć, że naturalny kamień równie często jest używany w prowansalskich kuchniach. To dobra alternatywa dla drewna. Dobrze sprawdzi się zarówno w charakterze blatów kuchennych, jak i podłogi. Szczególnie jeżeli kuchnia znajduje się w nasłonecznionym miejscu. Kamienna posadzka to dobra ochrona przed upałami.

Do uzupełnienia mebli konieczne są odpowiednie sprzęty AGD. Aby kuchnia w stylu prowansalskim zachowała swój klimat, najlepiej zdecydować się na urządzenia w podobnej stylistyce, np. kuchenki Lofra. Dzięki temu kuchnia nie tylko zachowa swój niepowtarzalny, francuski urok, ale także zostanie spójna pod względem wizualnym.

Całości dopełnią odpowiednie dodatki. Warto zdecydować się na suszone i świeże rośliny, np. kwiaty lawendy czy gałązki oliwki. Dobrze prezentują się również doniczki z ziołami. W przypadku ozdób stoły dużą popularnością cieszą się obrusy w kratę, a także wykonane z lnu. W oknach natomiast warto zawiesić firanki wykonane z ażurowej, romantycznej koronki.

Odpowiednie dobranie mebli, dekoracji i urządzeń AGD to gwarancja na stworzenie efektownego, a zarazem przytulnego i komfortowego wnętrza, który zachęca do spędzania w nim czasu.

Kuchnie prowansalskie – czy ten styl nada się tylko do dużych pomieszczeń?

Kuchni prowansalskie kojarzą się głównie z dużymi pomieszczeniami. Duża ilość mebli i dekoracji sprawia, że ten styl w istocie dobrze prezentuje się na sporym metrażu. Jego namiastkę warto zastosować jednak w każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości. Wystarczy odpowiedni dobór dodatków, np. postarzanych doniczek, porcelany w kwiaty, lnianych i kraciastych obrusów czy koronkowych firanek, aby nadać kuchni przytulności rodem z południa Francji. Jasne kolory optycznie powiększą natomiast pomieszczenie.

Artykuł sponsorowany

powrót