Nie tylko program antywirusowy. Jak jeszcze zabezpieczyć komputer?

2023-01-27

Internet. Wraz z jego powstaniem ludzie z dwóch końców świata mogą ze sobą rozmawiać z minimalnym opóźnieniem. Pozwala on na dostęp do niemal nieskończonego zbioru informacji, a także oferuje wiele sposób rozrywki. Jednak Internet to również liczne zagrożenia i warto

Nie tylko program antywirusowy. Jak jeszcze zabezpieczyć komputer?

Czyhające zagrożenia

Wirusy, trojany, keyloggery, programy czytające maile, blokujące komputer czy przejmujące kamerki internetowe to tylko nieliczne z zagrożeń, jakimi mogą potraktować użytkowników Internetu niebezpieczni ludzie, którzy szukają zysku czy też okazji do popełnienia przestępstwa.

Każdorazowy dostęp do sieci, odebrany e-mail, czy zainstalowany na komputerze plik może być potencjalnie niebezpieczny. Jakie są metody uniknięcia tych zagrożeń?

Różne metody zabezpieczenia komputera.

Sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa komputera jest wiele, tak samo, jak wiele jest niebezpieczeństw czyhających na użytkowników Internetu. Warto łączyć różne metody i regularnie odświeżać wykorzystywane programy zabezpieczające. Poniżej najważniejsze metody zabezpieczenia komputera:

1. Ustawienia systemowe
2. Program antywirusowy
3. Program VPN
4. Menadżer haseł

1. System Windows i jego ustawienia

Nie każdy pamięta o tym, że sam system Windows oferuje solidną dawkę zabezpieczeń. Podstawową ochroną systemu Windows jest Microsoft Defender, jest to wbudowany program antywirusowy. Jednak nawet jeśli go pominąć, to istnieje szereg innych opcji, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie najważniejszych funkcji poprzez hasło administratora czy choćby regularna aktualizacja sterowników wpływają pozytywnie na poziom zabezpieczeń komputera. Poza tym pozostaję jeszcze zapora systemu, którą można ustawić w taki sposób, żeby komputer nie mógł się połączyć z żadną niezaufaną siecią czy witryną internetową.

2. Program antywirusowy

Chyba najbardziej znane i jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń komputera. Serfowanie po Internecie czy pobieranie plików, zawsze stwarza zagrożenie zainfekowania komputera jakimś złośliwym oprogramowaniem. Programy antywirusowe pozwalają wykryć, unieszkodliwić i usunąć danego wirusa. Istnieje wiele rodzajów antywirusów, a ich skuteczność też nie jest jednakowa. Jest to rodzaj oprogramowania, na którym nie warto oszczędzać. Programy takie wyposażone są w szereg funkcji, które pomagają chronić komputer, a często również połączone z dedykowanym oprogramowaniem VPN.

3. Program VPN

Skoro już mowa o VPN, to jest to rodzaj oprogramowania, które pozwala pozostać anonimowym w Internecie. Każdorazowy ruch użytkowników w sieci można śledzić poprzez indywidualny adres IP, który niezabezpieczony pozwala ustalić lokalizację danego komputera, co z kolei może pomóc przestępcom na wiele różnych sposób.

Z pomocą przychodzi tutaj VPN, czyli Virtual Private Network. Rozwiązanie to polega na stworzeniu wirtualnej sieci, podłączeniu do niej sprzętu użytkownika i takim zabezpieczeniu, żeby ślad cyfrowy użytkownika prowadził do zabezpieczonego serwera albo do jakiegoś odległego miejsca na świecie. Serwery VPN szyfrują cały ruch wchodzący i wychodzący ruch internetowy, przez co niemożliwym jest jego odczytanie i ewentualna manipulacja. Jest to bardzo przydatne narzędzie w czasach, gdy spora część interakcji międzyludzkich odbywa się właśnie przez Internet.

4. Menadżer haseł

Szczególnie wrażliwe pliki czy foldery warto zaszyfrować. Rozwiązanie to jest dość skuteczne i zapewnia bezpieczeństwo, bo dzięki temu do danych plików nie może uzyskać dostępu nikt, kto nie zna hasła. Możliwe jest oczywiście jego złamanie, ale wymaga to specjalistycznej wiedzy i czasu. Hasło warto stosować na wszystkich plikach zawierających newralgiczne dane, takie jak loginy czy hasła do systemów bankowych. Jak jednak wybrać hasło? Warto w takim wypadku skorzystać z menadżera haseł, który nie dość, że zabezpieczy hasła, to jeszcze pomoże wygenerować takie, które są trudne do złamania.

Rozwaga kluczem do bezpieczeństwa

Najważniejszym zabezpieczeniem jest zdrowy rozsądek oraz świadome i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Nawet najlepsze zabezpieczenia, nawet połączone wspólnie nie mają szans w pełni ochronić komputera, którego użytkownik pobiera niebezpieczne pliki, odwiedza niezabezpieczone witryny czy nierozważnie korzysta z sieci publicznych. Najsłabszym ogniwem każdego systemu jest zawsze człowiek i warto o tym pamiętać, korzystając z komputera.

Materiał Partnera

powrót