Praca dla programistów: tego oczekują pracodawcy i klienci

2023-06-02

Programista to zawód związany z branżą informatyczną. Profesja ta uznawana jest za przynoszącą bardzo dobre zarobki, znacznie przewyższające średnią krajową. Warto wiedzieć, kto może zostać programistą, a także – jaki zakres obowiązków związany jest z tym zawodem.

Praca dla programistów: tego oczekują pracodawcy i klienci

Programista – czym się zajmuje?


Programista to specjalista do spraw programowania. W praktyce zajmuje się tworzeniem kodów, które stanowią podstawę programów komputerowych, aplikacji sieciowych, mobilnych lub desktopowych oraz witryn internetowych. Programista do tego celu wykorzystuje specjalne języki programowania. Zazwyczaj zna ich kilka, chociaż specjalizuje się zwykle w jednym z nich.

Ciężko jednoznacznie zdefiniować, jaki jest zakres obowiązków programisty. Wszystko dlatego, że branża informatyczna przez cały czas podlega dynamicznym zmianom i rozwojowi. Każdy programista posiada swoją specjalizację, od której zależy to, jakie zadania wykonuje na co dzień w swojej pracy.

Chcesz pracować w tym zawodzie? Sprawdź oferty dla programistów!

Ogólnie można jednak wskazać, że do obowiązków programisty należy:

* tworzenie programów i aplikacji,
* rozwijanie systemów operacyjnych i systemów zarządzania bazami danych,
* usuwanie błędów powstałych w trakcie pracy,
* testowanie oprogramowania,
* stały kontakt z innymi członkami zespołu oraz zleceniodawcami,
* sprawdzanie kodu i jego optymalizacja

Na jakie zarobki może liczyć programista?


Zarobki na stanowisku programisty uzależnione są nie tylko od firmy, w której jest on zatrudniony, ale także doświadczenia i specjalizacji. Można jednak uznać, że początkujący programista, który dopiero stawia pierwsze kroki w zawodzie, zarabia około 5200 zł brutto. Pełnoprawni specjaliści z kolei mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające 8000 zł brutto. Prawdziwi weterani w tym zawodzie, mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, nierzadko zarabiają kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Warto wspomnieć, że atrakcyjne zarobki to nie wszystko, na co mogą liczyć programiści. Pracodawcy często przyciągają ich przy pomocy różnego rodzaju benefitów, takich jak:

* możliwość pracy zdalnej,
* prywatna opieka medyczna,
* karnety sportowe,
* płatne urlopy,
* elastyczne godziny pracy

Jakie są najpopularniejsze języki programowania?


Osoby zatrudnione na stanowisku programisty mogą specjalizować się w różnych językach programowania. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

* Python,
* Java,
* JavaScript,
* PHP (praca dla programisty PHP),
* C/C++,
* C#

Umiejętności twarde w zawodzie programisty


Umiejętności twarde to takie umiejętności, które można zdobyć podczas studiów, na różnego rodzaju kursach bądź też w pracy. Można zweryfikować je na podstawie doświadczenia pracownika, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej bądź też przy pomocy uzyskanych przez pracownika certyfikatów. Są to podstawowe, bazowe umiejętności, które są decydujące przy kandydaturze na dane stanowisko.

Do umiejętności twardych, których pracownicy wymagają od kandydatów do pracy na stanowisku programisty, zaliczyć można między innymi:

* znajomość konkretnych języków programowania,
* znajomość języka angielskiego na zaawansowanym poziomie,
* znajomość narzędzi pakietu office

Jakie kompetencje miękkie powinien posiadać kandydat do pracy jako programista?

Nie ma co ukrywać – praca programisty bywa stresująca i wymagająca. Osoby, które chcą się nią zajmować na co dzień, powinny posiadać następujące umiejętności miękkie:

* odporność na stres i umiejętność pracy pod presją,
* umiejętność pracy zespołowej i rozwiązywania konfliktów,
* kreatywność i innowacyjność,
* duża motywacja do pracy,
* skupienie się na celu i łatwość realizowania zadań,
* umiejętność optymalnego zarządzania czasem i doskonała organizacja pracy – także pracy zdalnej,
* chęć do ciągłej nauki i rozwijania się.

Wydawać by się mogło, że to umiejętności twarde są o wiele bardziej cenne w przypadku osób kandydujących do pracy na stanowisku programisty. Tymczasem jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy specjalista bez rozwiniętych kompetencji miękkich będzie osobą, z którą pracodawcy i klienci mogą niechętnie wchodzić w interakcje.

Artykuł sponsorowany

powrót