Praca w Przemyślu – w jakich branżach najłatwiej o zatrudnienie?

2022-07-01

Poszukiwanie pracy to zawsze pewnego rodzaju wyzwanie. Często nie wiemy w jakich branżach najlepiej szukać zatrudnienia. Które z nich warto rozważyć, by szybko zyskać posadę w Przemyślu? Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie? W jakich obszarach może być trudniej? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Praca w Przemyślu – w jakich branżach najłatwiej o zatrudnienie?

Przemyśl – charakterystyka miasta pod kątem rynku pracy

Przemyśl to miasto z bogatą historią. Położone jest we wschodniej części województwa podkarpackiego. To między innymi jego usytuowanie wpłynęło na jego znaczenie na przestrzeni lat. Przemyśl bowiem niemal od początku swojego istnienia pełnił ważny punkt strategiczny. Ale to nie wszystko – miasto to było także ważne pod względem administracyjnym, handlowym i kulturalnym.

Warto wspomnieć, że Przemyśl uważany jest za stolicę ludwisarstwa oraz fajek. Jak wskazują źródła, przemyskie fajki to towar rozpoznawalny na całym świecie. Ludwisarstwo, czyli wyrabianie m.in. dzwonów, wskazuje na istotny fakt. Przemyśl już od wieków związany jest z rzemieślnictwem. Branża ta pełni również obecnie bardzo duże znaczenie. Wiele z dostępnych w serwisie GoWork ofert pracy w Przemyślu jest związanych z szeroko pojętym rzemieślnictwem.

Miasto z historią – czy warto więc aplikować do branży turystycznej?

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę mówiąc o rynku pracy w Przemyślu. Jak już wspomnieliśmy, jest to miejsce o bogatej historii. To wielowiekowe, królewskie miasto obfituje w wiele zabytków. Na turystów czeka m.in. Muzeum Dzwonów i Fajek czy Pałac Lubomirskich. Również dla tych ceniących naturę Przemyśl ma coś do zaoferowania – choćby Kopiec Tatarski czy Krzyż na Zniesieniu. Oba miejsca zapewniają piękne widoki miłośnikom spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wszystkie te atrakcje w połączeniu z architekturą starego miasta wciąż przyciągają do Przemyśla wielu turystów. Stąd też ważna rola sektora turystycznego i gastronomicznego w rynku pracy tego miasta. Niekoniecznie jednak skupiaj się na aplikowaniu właśnie do tych branż. Dlaczego? Ponieważ tam prawdopodobnie czeka największa konkurencja podczas rekrutacji. Jeżeli masz kwalifikacje, które pozwalają na aplikowanie do innych branż, które oferują pracę w Przemyślu, zrezygnuj z turystyki. Podobnie, jeżeli zależy ci na zatrudnieniu na dłuższy czas. Do rozważenia pozostaje gastronomia, gdzie prawdopodobnie problemem może być duża ilość chętnych na jedno stanowisko.

Jakie branże dominują na rynku pracy w Przemyślu?

Poza wspomnianą turystyką, w Przemyślu kwitnie przemysł. Rzemieślnicze tradycje są rozwijane do dziś. Można znaleźć tutaj liczne firmy zajmujące się obróbką drewna, chociażby do produkcji mebli. Nie brakuje też zakładów produkujących materiały wykończeniowe, m.in. pokryć dachowych czy farb.

Jeżeli chodzi o ilość potencjalnych miejsc zatrudnienia, to w mieście najwięcej jest różnego rodzaju sklepów i hurtowni. Zaraz po nich znajdują się warsztaty samochodowe i punkty naprawy pojazdów. Ważną rolę pełnią także firmy logistyczne i transportowe. Jak widać, możliwości są zróżnicowane.

Zawody deficytowe w Przemyślu

Poszukując pracy w danym miejscu warto sprawdzić, jakie są w danym momencie przewidywane zawody deficytowe. Pozwala na to Barometr Zawodów. Dla osób poszukujących ofert zatrudnienia w powiecie przemyskim wnioski są optymistyczne. Dla tego obszaru ukazuje się dość długa lista.

Oto niektóre z zawodów deficytowych w Przemyślu:

* Robotnicy budowlani
* Betoniarze i zbrojarze
* Kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
* Cieśle i stolarze budowlani, murarze oraz tynkarze
* Operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych
* Operatorzy i mechanicy sprzętu służącego do robót ziemnych
* Monterzy konstrukcji metalowych, spawacze
* Pielęgniarki, farmaceuci

Warto też sprawdzić, jakie zawody w danym obszarze są nadwyżkowe. Jeżeli zależy ci na szybkim znalezieniu pracy, radzimy omijać te branże. Konkurencja na stanowisko o pracę jest duża, co może utrudniać uzyskanie interesującej posady. Jeżeli tylko posiadasz kompetencje, warto skupić się na zawodach deficytowych. Przykładowe zawody nadwyżkowe w przemyskim to:

* Pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej
* Ekonomiści
* Filolodzy i tłumacze
* Ekonomiści

Jak ułatwić sobie proces znalezienia pracy?

Rynek pracy w Przemyślu, podobnie jak w innych miastach, w jakimś stopniu wciąż się zmienia. Jednak wiodące branże prawdopodobnie pozostaną bez większych zaskoczeń. Warto rozważyć poszerzenie swoich kompetencji zawodowych. W ten sposób możemy zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia. Czasami jednak nie mamy takiej możliwości. Może tez zdarzyć się tak, że najczęściej przewijające się oferty pracy są zupełnie poza naszym obszarem wykształcenia, co gorsze, są z nim zupełnie niezwiązane.

My jednak wychodzimy naprzeciw osobom borykającym się z takim problemem. Poniżej prezentujemy kilka rad i trików, które mogą znacznie ułatwić proces znalezienia pracy.

* Najbardziej oczywista rada – jednak przypominamy, dla porządku. Staraj się być na bieżąco z ofertami pracy. Sprawdzaj, czy nie pojawia się coś nowego, żeby nie przegapić interesującej oferty.
* Warto założyć konto na serwisie z ofertami o pracę – np. na GoWork.pl. Założenie takiego konta nic nie kosztuje, a pozwala np. na obserwowanie wybranych firm. Serwis proponuje także oferty podobne do tych, którymi się zainteresowaliśmy.
* Wychodząc poza sferę szukania na własną rękę – warto powiedzieć znajomym, że jesteśmy w trakcie szukania pracy od zaraz. Być może posiadają oni jakieś informacje, które mogą okazać się przydatne. Mogą też oni powiedzieć ci o rekrutacji czy ofercie pracy, na którą akurat nie trafiłeś.
* Jeżeli interesuje cię praca w konkretnym miejscu, warto śledzić stronę internetową danej firmy czy jej profile w mediach społecznościowych. Czasami najpierw w tych miejscach może pojawić się informacja o rekrutacji.
* Sprawdź, czy w najbliższym czasie nie odbywają się targi pracy. Być może właśnie tam uda ci się znaleźć interesującą ofertę.
* Zorientuj się w temacie – poczytaj o tym, jak przygotować dobre CV, czy jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej. GoWork na swojej stronie posiada zakładkę poradnik.

Znajdziesz tam wiele pomocnych informacji. Możesz poprosić o radę na forum lub sprawdzić przygotowane przez specjalistów porady dla osób szukających pracy. Co ważne, znajdują się tam także wzory prawidłowo napisanych CV i listów motywacyjnych. Znacznie ułatwi ci to proces przygotowania niezbędnych dokumentów.

Gdzie szukać ofert pracy?

Obecnie niemal wszystkie oferty pracy umieszczane są w Internecie. Zazwyczaj znaleźć je można na serwisach z ogłoszeniami o pracę. Jak już wspomnieliśmy, czasami ogłoszenia pojawiają się także bezpośrednio na stronach internetowych firm. Jeżeli jednak nie chcesz skupiać się tylko na jednej, konkretnej firmie, nie koncentruj się na przeglądaniu stron internetowych. Nie ma to większego sensu, jeżeli szukasz po prostu ofert pracy, a nie pracy w konkretnej, wybranej firmie.

Osobom, które chcą szybko znaleźć pracę, najłatwiej będzie skoncentrować się na portalach i serwisach gromadzących ogłoszenia o zatrudnieniu. Jeżeli interesuje cię praca w Przemyślu – GoWork na pewno ma oferty, które cię zaciekawią. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę posadę, na którą chcesz aplikować. Natomiast jeśli sam nie do końca wiesz jeszcze, jakiej posady szukasz, sprawdź wszystkie oferty pracy w Przemyślu. Używaj do tego filtrów wyszukiwania. Wystarczy, że wpiszesz interesujące cię miasto lub województwo.

Jeżeli jednak mimo starań nie uda cię się znaleźć interesującej oferty, pozostają jeszcze jeden sposób. Proponowana przez nas opcja może wydać się w dzisiejszych czasach nieco niestandardowa. Wydrukuj swoje CV i zanieś go w formie papierowej do miejsca, w którym chciałbyś ubiegać się o pracę. Być może sposób ten nie przyniesie efektów, jeżeli dana firma nie poszukuje akurat pracowników. Jest jednak szansa, że miejsce planuje przeprowadzenie rekrutacji w najbliższej przyszłości, a ty będziesz pierwszym kandydatem. Jeżeli zależy ci na szybkim zatrudnieniu, a inne metody zawodzą, warto wypróbować również taką opcję.

Artykuł sponsorowany

powrót