Pralki automatyczne – nowoczesne technologie, wygodne rozwiązania

2022-07-22

Chyba nikt już nie wyobraża sobie życia bez pralki automatycznej. Co jednak, kiedy stajemy przed koniecznością kupna nowej pralki? Jakie urządzenie wybrać, ile kosztują obecnie pralki ładowane od góry, a ile modele ładowane od frontu, gdzie kupić pralkę i jakie funkcje powinno mieć urządzenie na miarę naszych oczekiwań? Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, przeczytajcie nasz poradnik.

Pralki automatyczne – nowoczesne technologie, wygodne rozwiązania

Rodzaje pralek automatycznych – jaka pralka dla kogo?


Ze względu na budowę, pralki automatyczne dzielimy na te ładowane od frontu i pralki ładowane od góry. Pralki ładowane od frontu są bardziej popularne, dlatego tu do wyboru będziemy mieć znacznie więcej modeli. Pralka z górnym wsadem sprawdzi się natomiast w mniejszych gospodarstwach domowych, ale i w niewielkich łazienkach. Polecana jest także dla osób starszych i mających problemy z kręgosłupem. Załadunek prania nie wymaga bowiem od nas schylania się. A jak działa pralka ładowana z góry? Pod jej uchylaną pokrywą znajduje się otwierany bęben, do którego bezpośrednio wrzucamy pranie. Załadunek jest więc równie szybki i bezproblemowy, co w przypadku pralek z drzwiczkami na froncie.


Jak dużą pralkę wybrać?


Pojemność pralki zawsze dobieramy odpowiednio do liczby osób, które będą ją użytkować, ale i do częstotliwości, z jaką robimy prania. Mała pralka do 6 kg wsadu sprawdzi się w jedno- i dwuosobowych gospodarstwach. 7-8-kilogramowe pralki najczęściej wybierane są przez 3, 4 lub 5-osobowe rodziny, a modele o pojemności od 9 do 10 kg mogą pojawić się np. w domach wielopokoleniowych. Ładowność pralki będzie wiązać się z jej rozmiarem. Dlatego też, przed zakupem konkretnego urządzenia, warto sprawdzić, ile miejsca możemy na nie wygospodarować. A jakie modele będą odpowiednie w przypadku naprawdę małych łazienek?


Pralka do małej łazienki


W małej łazience niekiedy bardzo trudno zmieścić pralkę automatyczną o standardowych rozmiarach. Jak poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązaniem może być wąska pralka ładowana od góry. Kiedy jednak zależy nam na pralce ładowanej od frontu, możemy zdecydować się na model w wersji slim. Pralki slim to urządzenia, których głębokość z reguły wynosi ok. 40 cm. W porównaniu ze standardowym sprzętem możemy więc zaoszczędzić co najmniej 20 cm. Na rynku dostępne są wąskie pralki ładowane od przodu o różnych pojemnościach, dlatego z pewnością uda nam się wybrać odpowiednią dla nas wersję.

Ceny pralek automatycznych – od czego zależą?


W sklepach znajdziemy pralki automatyczne w różnych cenach. Niektóre z nich będą kosztować mniej niż 1000 zł, podczas gdy cenna innych modeli może nawet przekraczać 3 tys. zł. Skąd bierze się ta różnica? Na cenę pralki w dużej mierze wpływa jej pojemność – duża pralka oczywiście będzie droższa. Kluczowe są tu także zastosowane komponenty i technologie. Przykładowo pralka z silnikiem indukcyjnym będzie kosztować więcej, jednak będziemy mieć pewność, że przez cały okres użytkowania urządzenia, silnik praktycznie nie ulegnie zużyciu. Na tego rodzaju silniki producenci zazwyczaj udzielają również znaczeni dłuższej gwarancji. Cenę pralki kształtować będą też dodatkowe funkcje, na przykład program prania antyalergicznego (polecany dla alergików i do prania ubranek małych dzieci), system aktywnej piany, dzięki któremu pralka lepiej będzie radzić sobie z uporczywymi plamami, ważenie wsadu czy możliwość regulacji czasu prania dla poszczególnych programów, bez zmiany przebiegu cyklu. Nie bez znaczenia jest też oczywiście liczba programów, efektywność wirowania, klasa energetyczna, a także sama marka urządzenia.

Artykuł sponsorowany

powrót