Przetestuj jakość wydruku, nim zamówisz całą paletę produktów!

2023-08-24

Zamawianie materiałów w drukarni często wiąże się ze sporym stresem, szczególnie jeśli chodzi o spore nakłady wydruku. Czasem zdarza się, że projekt graficzny widoczny na ekranie komputera nie zawsze jest odzwierciedleniem tego, co pojawi się na wydrukowanych materiałach. Jak uniknąć rozczarowania? Z pomocą przychodzi proof cyfrowy, czyli próbka wydruku dostarczana przez drukarnię.

Przetestuj jakość wydruku, nim zamówisz całą paletę produktów!

Czym jest proof cyfrowy?


Mianem proofu cyfrowego nazywamy próbny wydruk, który maksymalnie odwzorowuje kolory zastosowane w projekcie graficznym. Dzięki temu można szybko ocenić poprawność kompozycji barw, a także wprowadzić ewentualne modyfikacje jeszcze przed uruchomieniem docelowego wydruku.

Przygotowywanie projektów graficznych przeznaczonych do druku wiąże się z ogromną odpowiedzialnością po stronie projektanta. Błędnie skomponowane kolory wynikające z nieprawidłowej kalibracji monitora grafika to najczęstszy problem. Niestety takie niedopatrzenia są widoczne dopiero na finalnej wersji wydruku projektu w drukarni.

Profesjonalne drukarnie w celu uniknięcia niezadowolenia klienta i chęci stworzenia perfekcyjnych materiałów drukowanych wprowadziły do swojej oferty proof cyfrowy.

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są a próbki cyfrowe od firmy Drukarnia Online.

Próbny wydruk może zamówić każdy klient, który planuje późniejsze zamówienie materiałów drukowanych w większych nakładach rzędu nawet kilku tysięcy sztuk, np. katalogów reklamowych.

Dlaczego warto wykorzystywać proof cyfrowy przez złożeniem zamówienia w drukarni?


Zamawiając proof cyfrowy w drukarni przed uruchomieniem ostatecznego procesu realizacji zamówienia w dużym nakładzie, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli w próbnym wydruku pojawią się jakiekolwiek błędy, zawsze pozostaje jeszcze przestrzeń do wykonania korekty, np. użytych kolorów w projekcie.

Kilka zalet płynących ze stosowania proofu cyfrowego to:

* szansa na zapoznanie się z efektem wydruku,
* możliwość uniknięcia licznych błędów związanych z błędnym dopasowaniem kompozycji kolorystycznych,
* weryfikacja poprawności wydruku pod kątem oczekiwań klienta,
* możliwość korekty błędów w obszarach tekstowych.

Proof cyfrowy realizowany przez profesjonalną drukarnię jest praktycznie idealnym odwzorowaniem tego, jak będzie wyglądał finalny projekt po wydruku. Tradycyjne urządzenia biurowe nigdy nie będą w stanie zagwarantować tak wysokiej jakości. Z tego względu samodzielne sprawdzenie poprawności wydruku przygotowanego projektu jest niemożliwe.

Do jakich projektów można wykorzystać proof cyfrowy?


Proof cyfrowy realizowany przez drukarnię znajduje zastosowanie przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy złożyć zamówienie na duży nakład materiałów drukowanych, np.:

* ulotek,
* katalogów reklamowych,
* gazetek,
* wizytówek,
* papieru firmowego,
* plakatów wielkogabarytowych

Zawsze wtedy, kiedy liczy się idealne odwzorowanie kolorów wykorzystanych w projekcie graficznym, warto wykorzystać proof cyfrowy. Wystarczy zamówić go w drukarni, a następnie dokonać ewentualnych poprawek w pliku przygotowanym do wydruku.

Artykuł sponsorowany

powrót