Swatch - szwajcarskie zegarki w kolorowej oprawie

2022-02-14

Niejeden zapyta: czy to w ogóle możliwe, by mówić o prostocie w kontekście artyzmu i feerii barw? Tak, jeśli mamy do czynienia z legendarną marką szwajcarskich zegarków Swatch jest to zupełnie naturalne. To właśnie ten funkcjonalny dodatek produkowany pod logo Swatch i obecny na rynku od 1983 roku jest połączeniem klasyki ze sztuką. Coraz wypuszczane serie tematyczne zegarków nawiązujących do filmów, mody czy bajek potrafią zaskoczyć, ale i niezwykle skutecznie przykuć uwagę każdego, komu tylko "staną na drodze".

Swatch - szwajcarskie zegarki w kolorowej oprawie

Swatch - szwajcarski zegarek dla fanów kolorówZanim jednak doszło w ogóle do sytuacji, gdy ze słowem Swatch automatycznie kojarzono zegarki, szwajcarska firma musiała uporać się z problemem przesytu rynku tym produktem. W latach 80-tych posiadanie zegarka było tak naturalną i tak bardzo pożądaną sprawą, że obowiązkowo trzeba było mieć ich przynajmniej trzy sztuki. Sposobem na "przebicie" się okazała się przystępna cena, którą udało się uzyskać dzięki zastosowaniu niskich kosztów produkcyjnych i materiałowych. Pierwsza linia zegarków powstała w oparciu o ideę stworzenia ich z zaledwie 51 części. Na zegarek mógł pozwolić sobie w zasadzie każdy, a że po dzień dzisiejszy jest to rzecz znacznie ułatwiająca funkcjonowanie i znacznie wygodniejsza w użytkowaniu niż wyjmowanie z kieszeni bądź dna torebki smartfona - czemu nie?

Swatch - zegarki jak dzieło sztukiObecnie Swatch zegarki są na wyciągnięcie ręki. Ceny są mocno zróżnicowane, ale tak samo zróżnicowany jest design. Okazuje się, że dzięki temu drobnemu dodatkowi na nadgarstku można bez trudu podkreślić swój styl, wyrazić siebie, pokazać swoje zainteresowana czy upodobania. Marzenie o przeistoczeniu się w niezawodnego agenta? Ależ proszę - kolekcja Swatch X 007 nawiązująca do Jamesa Bonda tylko czeka na potencjalnych maniaków kina. A może fascynacja sztuką? Swatch ma na to odpowiedź - kolekcja zegarków inspirowanych dziełami sztuki, która powstała we współpracy z MoMa prezentuje nie tylko na tarczach, ale i paskach zegarków obrazy m.in. van Gogha, Klimta czy Rousseau.

Przezroczysty zegarek? Swatch taki ma!To też możliwe. Dla fanów nieco bardziej stonowanej kolorystyki szwajcarski producent przewidział zegarek Swatch z linii Clear. Ten efektowny gadżet opiera się na przezroczystej obudowie zegarka, w której wnętrzu dostrzec można mechanizm urządzenia. Szwajcarska precyzja zasługuje na to, by ją pokazać. Choć kolekcja Clear jest mniej kolorowa od wcześniej opisanych, w niczym im nie ujmuje. W pędzącym bez przerwy mechanizmie można zatracić się tak samo, jak w każdym dziele sztuki. To, co wyróżnia Clear i tym samym podkreśla zamiłowanie twórców Swatch do oryginalnej kolorystyki jest zastosowanie różnokolorowych wskazówek. Stanowią one połączenie nie tylko oryginalności, ale i funkcjonalności. Sprawiają, że widoczny mechanizm w żaden sposób nie zakłóca czytelności tarczy.

Swatch, czyli wspomnienie młodościProducent zegarków Swatch przewidział również rozwiązania dla najmłodszych (a może i tych starszych?) projektując niezwykle kolorową serię Disney Mickey Mouse x Keith Haring. Zegarki powstały jako hołd dla rysownika Haringa (i to jego podpis jest widoczny na jednej ze szlufek wszystkich czasomierzy z tej kolekcji), jednakże są zaprojektowane w tak uniwersalny sposób i charakteryzują się tak bardzo przemyślaną kolorystyką, że spodobać się mogą nie tylko dziewczynkom i chłopcom, ale i tym dojrzałym przedstawicielom obu płci. W kolekcji nie brakuje klasycznej czerni w towarzystwie subtelnej tarczy z Myszką Mickey, ale i odważniejszego połączenia biało-czerwonych pasów oraz niebieskiej ramy zegarka zmiksowanej z klasycznym czarno-białym paskiem w fantazyjne wzory. W przypadku tego ostatniego zegarka znów producent postawił na kontrastowe żółte wskazówki, co dodaje jeszcze więcej smaku całej z pozoru prostej konstrukcji. Dla każdego coś ciekawego.

Zegarki Swatch - wyróżniający się dodatekTo, co najistotniejsze i z czego słynie marka to fakt, że choć wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, nie odchodzi od swojej klasyki. Typowy kształt tarczy, delikatny pasek są tak bardzo charakterystyczne dla zegarków Swatch, że nie sposób pomylić je z żadną inną firmą.

Artykuł sponsorowany

powrót