System ATS: czy można w nim dowolnie zmieniać i modyfikować proces rekrutacji?

2021-09-20

System rekrutacyjny może usprawnić proces pozyskiwania pracownika na wiele różnych sposobów. Korzystanie z takiego rozwiązania daje sporą swobodę w kwestii projektowania rekrutacji. Jak duże możliwości gwarantuje system ATS i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę, wybierając program dla swojej firmy?

System ATS: czy można w nim dowolnie zmieniać i modyfikować proces rekrutacji?

Przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych wymaga precyzji i zorganizowania. Zbieranie kandydatur z różnych źródeł, a następnie ich przetwarzanie to monotonne zadanie, które może pochłonąć sporo czasu. Ale wcale nie musi! Dzięki systemom rekrutacyjnym wiele elementów procesu rekrutacyjnego można zautomatyzować, dzięki czemu rekruter może poświęcić więcej czasu i energii innym zadaniom.

Często skutkuje to większą skutecznością – korzystając z zaawansowanych filtrów, trudniej przeoczyć wartościowe kandydatury. Ludzkie oko – owszem – bywa niedoskonałe, jednak czujna maszyna jest w stanie wyselekcjonować najbardziej obiecujących kandydatów w kilka sekund.

Co to jest system ATS?

ATS (z ang. Applicant Tracking System) to platforma umożliwiająca zaprojektowanie procesu rekrutacyjnego, a następnie jego skuteczne zaimplementowanie. Z systemów ATS korzystają obecnie firmy różnych rozmiarów – od dużych korporacji po mikroprzedsiębiorstwa. Niezależnie od sektora i szczebla rozwoju firmy, ATS umożliwia usprawnienie procesów związanych z rekrutacją poprzez ich częściową automatyzację. Na polskim rynku system ATS oferuje między innymi ElevatoSoftware.

Przed inwestycją w oprogramowanie oferowane w modelu SaaS, można oczywiście skorzystać z okresu próbnego, sprawdzając, czy program w pełni spełnia oczekiwania. Systemy ATS w Polsce w większości przypadków są dostępne właśnie na takiej zasadzie.

System rekrutacyjny ATS – czy umożliwia swobodną modyfikację procesu rekrutacyjnego?

System rekrutacyjny w większości przypadków jest rozwiązaniem oferującym dużą swobodę w kwestii projektowania procesu rekrutacyjnego i jego późniejszej edycji. Kalendarz, formularze i zadania rekrutacyjne stworzone w ramach platformy można dowolnie modyfikować w każdym momencie. Dlatego, jeśli rekruter już po uruchomieniu procesu zda sobie sprawę, że niektóre jego elementy nie spełniają w pełni swojej roli i postanowi je zmienić, może to zrobić bez żadnych przeszkód.

Również oferty publikowane na różnych kanałach komunikacji można z poziomu platformy edytować, aktualizować, dodawać i usuwać. Ogranicza to ilość pracy, ale też zwiększa kontrolę nad publikowanymi treściami, które można cały czas monitorować.

Jeśli okaże się, że ogłoszenie jest sformułowane w niedostatecznie klarowny sposób i przyciąga nieodpowiednie kandydatury, wystarczy edytować je z poziomu platformy, automatycznie uaktualniając jednocześnie na różnych kanałach. To wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić sporo czasu.

System ATS – jak wybrać najlepszy?

Wybierając system rekrutacyjny ATS, warto zweryfikować, czy umożliwia on:

* projektowanie i dystrybucję formularzy rekrutacyjnych;
* automatyzację przetwarzania danych zebranych za pośrednictwem formularzy i w CV;
* przetwarzanie i katalogowanie zgód na przetwarzanie danych osobowych;
* częściową automatyzację i personalizację komunikacji na linii kandydat-rekruter;
* usprawnienie komunikacji na linii rekruter-menedżer;
* udostępnianie ofert pracy w różnych kanałach komunikacji oraz ich swobodną aktualizację i edycję;
* integrację z najpopularniejszymi platformami zbierającymi oferty pracy

System oferujący te funkcjonalności z pewnością stanie na wysokości zadania i znacznie ułatwi pracę rekrutera w firmie.

Artykuł sponsorowany

powrót