Szafa rack - niezbędny element każdej serwerowni

2022-09-09

Szafa rack montowana jest przede wszystkim do organizacji sprzętu informatycznego. Dowiedz się więcej o szafach rack.

Szafa rack - niezbędny element każdej serwerowni

Szafy rack - zastosowanie

Szafę rack możemy spotkać pod nazwami szafa teleinformatyczna oraz szafa serwerowa. Za pojęciem kryje się funkcjonalna obudowa, która ma zabezpieczyć wszelkie kable, łącza oraz panele, które w niej się znajdują. Całość zapewnia miejsce gdzie złożymy swoją instalację mając pewność, że wszystko będzie się znajdowało we właściwym miejscu.

W nich może być schowany każdy typ złącza np. keystone, panele zaślepiające, półki do porządkowania poszczególnych części instalacji, patch panele,  organizery przewodów oraz inne akcesoria pomagające w organizacji.

Konstrukcja szafy pozwala na dogodne zarządzanie instalacją, modyfikowanie jej i rozbudowanie w razie potrzeby. Dane mogą być administrowane na serwerze, który będzie zamontowany w tylnej części, a szafa zadba o jego bezpieczeństwo od strony ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W razie potrzeby jest możliwość demontażu, który przebiegnie równie sprawnie co jej umieszczenie.

Konfiguracje, które możemy wprowadzać wewnątrz paneli szafy rack pozwalają na ustawianie wentylacji, zasilania oraz dostępu do urządzenia wedle naszych potrzeb.
W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na szafy rack stojące lub wiszące. Szafy stojące najczęściej stosowane są w przypadku dużych serwerowni.

Jakie systemy obsługują szafy typu rack?

Najczęstsze systemy, które korzystają z szafy raf to: 
* systemy alarmowe
* kontrole dostępu
* sieci komputerowe
* systemy audio-wideo

Szafa rack usystematyzuje Twoja prace i zabezpieczy sieć w najlepszy możliwy sposób. W większych firmach informatycznych nie ma możliwości nie używania tego systemu zabezpieczeń. Bez nich praca byłaby niemożliwa. 

Co składa się na szafy serwerowe?

Szafa ma organizować nasze urządzenie w sposób estetyczny. Dzięki niej zabezpieczysz wszelkie kable i umieścisz je w jednym miejscu.

Drzwi przednie oraz drzwi tylne zabezpieczają przed wysypaniem się kabli na zewnątrz i równocześnie zabezpieczają części instalacji przed uszkodzeniami np. mechanicznymi. Drzwi perforowane zapewniają bezproblemowe wydostawanie się ciepłego powietrza na zewnątrz i jednocześnie ograniczają osadzanie się kurzu wewnątrz.
W szafie rack montujesz panel wentylacyjny, który chroni przed przegrzewaniem się urządzenia oraz listwy zasilające. 

W szafie zamieszcza się systemy awaryjne, które włączą się w razie problemów z zasilaniem. Dzięki temu nasze urządzenie elektryczne lub sieć przez jakiś czas będzie wciąż działać.

Szafa rack pozwoli na zachowanie porządku oraz zasad bezpieczeństwa w każdej serwerowni.

Artykuł sponsorowany

powrót