Technologia Bluetooth w biznesie
2024-12-19
Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie łańcuchem dostaw potrzebują nowoczesnych narzędzi i systemów informatycznych do monitorowania i zarządzania. Naprzeciw tym wyzwaniom staje technologia Bluetooth Beacon wprowadzająca automatyzację kontroli ruch towarów, pojazdów i pracowników. Powyższe rozwiązanie jest także chętnie wykorzystywane do nawigacji wewnątrz budynków, kontroli bezpieczeństwa oraz do działań marketingowych i informacyjnych.
Bluetooth Beacons
Technologia Bluetooth Beacon to system bezprzewodowego przesyłania danych. Składa się z niewielkich urządzeń, które można zamontować w dowolnym miejscu, w zależności od potrzeb. Beacony przechwytują sygnał innych urządzeń korzystających z sygnału Bluetooth. Koszt jednego beacona jest niski, dlatego zbudowanie z nich w pełni automatycznego systemu przesyłania danych jest rozwiązaniem przystępnym cenowo. Ponadto pozwala na rozmieszczenie kilku urządzeń w jednej przestrzeni.
Choć beacony są małymi i względnie prostymi urządzeniami, zawierają procesor, radio i baterię. Pobierają energię z małych baterii litowych lub zasilania sieciowego. Mogą mieć różne kształty i kolory oraz posiadać dodatkowe wyposażenie w postaci akcelerometrów, czujników temperatury, itp. Ich główną funkcją pozostaje jednak przesyłanie sygnału.
Nadajnik korzysta z technologii Bluetooth 4.0 kompatybilnej ze wszystkimi nowoczesnymi smartfonami. Pozwala na przesył sygnału w czasie rzeczywistym na odległość kilkudziesięciu metrów. Gdy smartfon posiadający dedykowaną aplikację pojawi się w zasięgu, beacon wykona wcześniej zaprogramowaną akcję. Funkcjonalność ta sprawdza się w nawigacji wewnętrznej, gdzie sygnał GPS nie jest dostępny. Szczegółowe informacje na temat technologii Bluetooth Beacon znajdziesz w artykule: https://sebitu.pl/technologia-bluetooth-beacon-na-czym-polega-i-jak-mozna-ja-wykorzystac-w-biznesie/
Beacon BLE
Bluetooth Beacons wykorzystują technologię Bluetooth Low Energy (BLE). Jest to wersja Bluetooth zaprojektowana w taki sposób, aby zużywać minimalną ilość energii. Wysyła mniej danych – około 1-20% standardowej mocy Bluetooth i 15-50% prędkości. Beacony zasilane są głównie bateriami, które mogą działać od 1 miesiąca do 2-3 lat. Istnieją też modele zasilane przez USB, sieciowo lub za pomocą paneli słonecznych. Urządzenia są zazwyczaj umieszczane na ścianach, sufitach lub ukryte w innych obiektach, a ich zasięg wynosi do 70 metrów, w zależności od mocy sygnału.
Zalety Bluetooth Beacons:
* Niska energochłonność przedłużająca czas działania urządzenia.
* Urządzenia są proste w montażu i konfiguracji.
* Pozwalają określić lokalizację obiektów w pomieszczeniach.
Beacony wykorzystują tę samą częstotliwość, co Wi-Fi (2,4 GHz). Sygnał przenika przez ściany, dzięki temu można je wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach lub zastawionych przestrzeniach.
Działanie Bluetooth beacons jest proste: urządzenie wysyła sygnały o swojej obecności w regularnych odstępach czasowych – od kilku milisekund do kilku sekund. Gdy urządzenie z dedykowaną aplikacją znajdzie się w zasięgu beacona, wywołuje zaprogramowaną wcześniej akcję.
Technologia Bluetooth Beacon zyskuje na popularności dzięki swojej wszechstronności i efektywności działania.
Zastosowania Bluetooth Beacons:
1. Nawigacja wewnątrz budynków: ułatwiają poruszanie się po dużych obiektach: centrach handlowych, lotniskach, muzeach i stadionach. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji użytkownicy otrzymują szczegółowe instrukcje dotyczące kierunku poruszania się.
2. Marketing i reklama: beacony znajdujące się przy poszczególnych regałach sklepowych wysyłają spersonalizowane oferty i promocje do klientów znajdujących się w zasięgu sygnału. Powyższe działanie jest możliwe, gdy użytkownicy wyrazili zgodę na otrzymywanie tego typu powiadomień w aplikacji danego sklepu.
3. Zarządzanie zasobami: w magazynach i centrach logistycznych beacony śledzą lokalizację pracowników wyposażonych w karty z nadajnikiem bluetooth lub aplikacją na smartfonie. Pozwala to monitorować czas pracy, śledzić ruch i optymalizować procesy operacyjne.
4. Monitorowanie ruchu: pozwala sprawdzać obecność pracowników w wyznaczonych strefach magazynu lub zakładu produkcyjnego.
5. Kontrola dostępu: umożliwienie wejścia uprawnionym pracownikom do wybranych pomieszczeń bez potrzeby korzystania z karty wejściowej. Automatycznie otwierające się bramy i śluzy ułatwiają pracownikom poruszanie się po zakładzie.
6. Systemy bezpieczeństwa: technologię Bluetooth Beacon wykorzystuje się do automatycznej kontroli obecności pracowników w miejscu zbiórki podczas ewakuacji z budynku.
7. Transport publiczny: pozwalają przekazywać pasażerów bieżących informacji o zmianach w rozkładzie jazdy, opóźnieniach lub zmianach trasy. Beacony wykorzystywane na dużych dworcach i lotniskach ułatwiają dotarcie do miejsca docelowego.
8. Inteligentne domy: technologia wykorzystywana do automatyzacji smart home: włączania światła, regulowania temperatury, uruchamiania lub wyłączania urządzeń w momencie, gdy użytkownik wchodzi lub wychodzi z pokoju.
9. Eventy i konferencje: ułatwiają networking, śledzenie uczestników i dostarczanie spersonalizowanych informacji na temat agendy wydarzenia.
10. Branża hotelarska: możliwość automatycznego meldowania, otwierania pokoju bez klucza oraz dostarczanie bieżących informacji o usługach hotelowych.
11. Lotniska i dworce: dzięki beaconom podróżni znajdą najkrótszą drogę do swojej bramki lub peronu, a także automatycznie skasują bilet przy wejściu.
12. Muzea i wystawy: beacony zastępują tradycyjne katalogi i tablice wyświetlając informacje o eksponatach na smartfonach zwiedzających.
Mikrolokalizacja iBeacon
Korzystanie z technologii iBeacon umożliwia doskonałą nawigację wewnątrz budynków za pomocą smartfonów. Technologia ta, opracowana przez Apple, wykorzystuje małe nadajniki Bluetooth, które lokalizują sygnał przesyłany przez aplikację smartfonów w zamkniętych przestrzeniach.
Mikrolokalizacja ibeacon pozwala tworzyć futurystyczne rozwiązania ułatwiające codzienne czynności. Wiele planowanych zmian dotyczy przestrzeni sklepowej i procesu zakupowego. Wśród potencjalnych zastosowań znajdziemy:
* Płatności bezkontaktowe: w przyszłości klienci będą mogli zeskanować kody zakupionych produktów w aplikacji, a przy wyjściu beacon poprosi o potwierdzenie płatności np. odciskiem palca.
* Analiza i sterowanie: aplikacja supermarketu na bieżąco analizuje długość kolejek przy kasie i zarządza ruchem, aby skrócić czas oczekiwania klientów.
* Komunikacja i zwiększenie sprzedaży: klienci otrzymają spersonalizowane rabaty lub promocje, a także ogólne informacje o produktach, w pobliżu których aktualnie się znajdują.
* Nawigacja: aplikacja prowadzi klienta do wybranych produktów bez zbędnego poszukiwania ich między sklepowymi regałami.
* Lista zakupów: przypomnienie o liście zakupów w momencie, gdy klient zbliży się do supermarketu.
Wdrożenie technologii iBeacon zwiększy efektywność operacyjną i usprawni zarządzanie przestrzenią wewnętrzną.
Artykuł sponsorowany