Testowanie oprogramowania – czy warto zlecać je firmie zewnętrznej

2021-06-28

Szybsza cyfryzacja sprawia, że wiele firm mierzy się z wyzwaniem w obszarze rozwoju oprogramowania, a testy oprogramowania są niewątpliwie ważnym elementem całego procesu. Czy warto powierzać to zadanie zewnętrznej firmie?

Testowanie oprogramowania – czy warto zlecać je firmie zewnętrznej

Choć w 2020 cały świat, łącznie z branżą IT, wstrzymał oddech w związku z pandemią koronawirusa – dziś widzimy stopniowy powrót do normalności, a firmy wracają do realizacji wstrzymanych czasowo projektów IT. Szybsza cyfryzacja sprawia, że wiele firm mierzy się z wyzwaniem w obszarze rozwoju oprogramowania, a testy oprogramowania są niewątpliwie ważnym elementem całego procesu. Czy warto powierzać to zadanie zewnętrznej firmie?



Cyfryzacja? Przetestujmy to!

Według raportu firmy EY 57% polskich firm przyspieszyło cyfryzację, a 77% widzi w niej sposób na zwiększenie efektywności organizacji. Jednocześnie jedną z najczęściej wymienianych barier stojących na drodze cyfryzacji jest brak odpowiednich kompetencji w organizacji. Wdrażanie projektów cyfrowych wymaga odpowiedniej strategii także w obszarze zarządzania jakością, a testowanie oprogramowania jest jej nieodłącznym elementem. W takiej sytuacji wiele firm decyduje się na powierzenie testów firmie zewnętrznej. Dlaczego warto?



#1. Najlepsze podejścia i metodyki

Firmy zewnętrzne dostarczające testerów oprogramowania działają w oparciu o szereg sprawdzonych metodyk sprzyjających efektywności, takich jak np. Scrum. Dodatkowo mają doświadczenie w realizacji projektów w oparciu o metodyki takie jak Test Driven Development czy Behaviour Driven Development – a co najważniejsze: pomogą Ci określić, czy dane podejście sprawdzi się w Twoim projekcie.



#2. Potwierdzone kompetencje

Zewnętrzni dostawcy często zatrudniają testerów oprogramowania na każdym poziomie kompetencyjnym. Powód? W ten sposób mogą łatwiej odpowiedzieć na różne potrzeby swoich klientów, a testerom zapewnić wyzwania projektowe adekwatne do ich umiejętności. Firmy IT zatrudniają testerów posiadających niezbędne certyfikaty, takie jak ISTQB Advance oraz działają w oparciu o standard ITIL® Foundation Certificate in IT Service Management.



#3. Nowoczesne narzędzia i frameworki

Jeżeli planujesz realizację projektu cyfrowego, przykładowo wspierającego Twoją księgowość czy sprzedaż, wiedza na temat najlepszych narzędzi do testowania oprogramowania nie musi być Twoją mocną stroną. Firmy, które specjalizują się w testach oprogramowania same dbają o to, żeby ich testerzy mieli dostęp do sprawdzonych narzędzi, np. do automatyzacji testów i są w stanie sami zaproponować optymalne rozwiązania.



#4. Szeroki wachlarz usług

Często zakres projektu i jego potencjał rozwojowy uniemożliwiają odpowiedź na pytanie: czy potrzebuję jednorazowego wsparcia testera oprogramowania, czy może przyda mi wsparcie zespołu testerów lub nawet audyt posiadanego procesu testowego. Zewnętrzni dostawcy usług IT wiedzą, jak ważna jest w dzisiejszym nieprzewidywalnym świecie skalowalność). Odpowiedzią na te potrzeby jest szeroki zakres usług: testy manualne, automatyczne, wydajnościowe, audyt procesu testowego, a także szkolenia



#5. Wsparcie kompetencyjne

Dziś wiele firm dostarczających oprogramowanie, takich jak np. JCommerce, realizuje też autorskie programy mentoringowe i organizuje akademie testowania i webinaria. Outsourcing IT to dziś znacznie więcej niż tylko uzupełnianie zespołu o brakujące kompetencje. To także know-how dla Twojego zespołu specjalistów.



Podsumowanie: czy warto ponosić koszty outsourcingu testów oprogramowania?

Wsparcie firmy zewnętrznej to wiedza, narzędzia i doświadczenie oraz stosowanie odpowiednich metodyk i podejść w realizacji projektów. Dziś coraz więcej firm rozumie, jak ważne jest testowanie oprogramowania i zapewnianie jakości. Pozwala to uniknąć zbędnych kosztów związanych z naprawą niedziałającego oprogramowania. Wynajęcie testerów wiąże się co prawda z dodatkowymi kosztami, jednak są to koszty, nad którymi masz kontrolę – określa je umowa między Twoją firmą a firmą zewnętrzną. W przypadku błędów w rozwijanym oprogramowaniu długoterminowe skutki i koszty z nimi związane są często niemożliwe do przewidzenia. Czy stać Cię na takie ryzyko?

Artykuł sponsorowany

powrót