Tworzenie domeny krok po kroku. Uruchom swoją stronę internetową!
2022-11-09
Stworzenie własnej strony internetowej wymaga cierpliwości i wiedzy. Kluczowa jest tutaj podstawowa znajomość programowania lub narzędzi służących do projektowania stron www, a także umiejętność obsługi systemów zarządzania treścią i orientowanie się w tak istotnych kwestiach, jak domeny czy hosting. Własna strona internetowa umożliwi Ci sprawną optymalizację działań biznesowych, a także pozwoli na lepszy kontakt z klientem.
Wybierz nazwę domeny
Przed rozpoczęciem pracy nad własną stroną internetową, musisz wymyślić jej nazwę - mowa o adresie, który potem wyszukiwany jest w przeglądarce. Gdy już wiesz, jaką nazwą ma mieć Twoja strona www, należy przystąpić do rejestracji domeny. Jest to niepowtarzalny adres URL, który przypisuje się do tzw. adresu IP, aby mógł on rozpoznać to, co zamieszczasz w sieci. Niestety, może się zdarzyć tak, że dana domena będzie już zajęta - na szczęście da się to szybko zweryfikować. Jeśli jednak wybrana przez Ciebie nazwa jest do wzięcia, to pozostaje już tylko wybrać odpowiedni okres abonamentowy. Pamiętaj, że ceny domen różnią się od siebie w zależności od oferty oraz rodzaju (najpopularniejsze domeny są proporcjonalnie droższe).
Po spełnieniu szeregu wymagań, wystarczy już dokonać formalności rejestracji. Wówczas Twoja domena zostanie aktywowana, a Ty będziesz mógł się skupić na wyborze hostingu oraz innych działaniach związanych z budową strony internetowej. Warto tutaj dodać, że adres internetowy stanowi tutaj połączenie nazwy domeny z jej rozszerzeniem, takich jak .com czy .pl. Pozwala to wyszukiwarkom określić lokalizację strony oraz charakter jej działalności. Wybór popularnego rozszerzenia budzi także większe zaufanie wśród internautów, którzy chętniej klikają w taki URL. Wadą jest tutaj to, że większość najpopularniejszych rozszerzeń w kontekście wybranej przez Ciebie nazwy, może być zajęta.
Hosting strony
Kolejnym krokiem w tworzeniu własnej strony internetowej, jest wybór hostingu. Mowa o miejscu, w którym będą publikowane pliki na serwerze. Hosting powinien być w stanie wyświetlać witrynę przez cały czas jej funkcjonowania, a także gwarantować możliwość obsługi skrzynki pocztowej. Dobrze też, jeśli wybrany dostawca takiej usługi oferuje zadowalającą prędkość i skuteczną obsługę techniczną.
Hosting strony pozwala kontrolować zasoby prywatne, znajdujące się na serwerze oraz te, które chcemy opublikować na swojej stronie. Co ważne, zakup tradycyjnego hostingu cechuje się tym, że serwer jest współdzielony przez innych odbiorców, a my otrzymujemy jedynie jego część. Nie ma tutaj wówczas pełnej swobody konfiguracji, co w niektórych sytuacjach może utrudniać prace na stronie. Dlatego z czasem zaleca się wykupienie własnego dedykowanego serwera.
Wybierz CMS
Wybór CMS, czyli systemu zarządzania treścią na stronie, to zdecydowanie jedna z najważniejszych rzeczy podczas projektowania witryny internetowej. Można wówczas skorzystać z wielu dostępnych i gotowych rozwiązań, jakie oferuje np. WordPress czy Joomla. W narzędziach tych znajdziesz mnóstwo gotowych szablonów i modułów, które można dość łatwo spersonalizować i dostosować do własnych potrzeb.
Co więcej, takie CMSy oferują także dedykowane wtyczki, które znacząco poszerzają możliwości konfiguracyjne i nie tylko. Część z nich można pobrać zupełnie za darmo, a za inne trzeba będzie trochę zapłacić. To właśnie CMS pozwala budować poszczególne funkcjonalności strony www i to bez koniecznej znajomości programowania. Poza tym może on służyć do stworzenia projektu graficznego strony, o ile wystarczą nam gotowe szablony.
Artykuł sponsorowany