Wszystko, co musisz wiedzieć o pralkach otwieranych od góry

2021-07-02

W sklepach ze sprzętami AGD znajdzie się pralki ładowane od góry i od frontu. Oba typy pralek stworzono z myślą o specyficznych potrzebach użytkowników i różnych wymiarach łazienek. Jaką pralkę wybrać dla siebie? Czy pralka otwierana od góry to dobry wybór?

Wszystko, co musisz wiedzieć o pralkach otwieranych od góry

Pralka ładowana od góry, czy od frontu?

Wybór typu pralki powinien zależeć od indywidualnych preferencji użytkowników. Jeśli ma się mało miejsca, nawet najlepsza pralka ładowana od frontu nie zmieści się do łazienki. Modele z ładowaniem od frontu są wygodne w użytkowaniu, jedynie gdy ma się więcej miejsca. W ich przypadku przydaje się opcja, która pozwala wybrać kierunek otwierania drzwiczek.

Pralka z ładowaniem od góry jest praktyczna dla osób, które mają trudności ze schylaniem się. Pranie włoży się do niej w pozycji stojącej, a wyświetlacz elektroniczny lub pokrętła obok górnej klapy ułatwią obsługę sprzętu. Dodatkowo w modelach ładowanych od góry niepotrzebna jest blokada drzwiczek przed dziećmi. Maluchy nie są w stanie ich otworzyć, gdyż klapa umożliwiająca dojście do bębna znajduje się wysoko.

Mała łazienka jest jednak najważniejszym powodem, dla którego użytkownicy wybierają pralkę ładowaną od góry. Mogą postawić na nią również z innych powodów. W nowoczesnych pralkach ładowanych od góry znajdzie się funkcje parowe, możliwość dodania ubrań w trakcie prania, a także programy prania takie jak łatwe prasowanie lub funkcję skrócenia czasu prania.

Pralki ładowane od góry - ceny

Ceny pralek ładowanych od góry zależą od wielu parametrów. Wpływają na nie przede wszystkich dostępne funkcje. Pralki automatyczne ładowane od góry kosztują więcej, gdy ich maksymalna prędkość wirowania przekracza 1000 obrotów. Cenę podnosi też automatyka wagowa, która zabezpiecza przed uruchomieniem urządzenia, gdy bęben jest przeładowany. Zdalne sterowanie smartfonem przyda się za to użytkownikom, którzy chcą włączyć pralkę np. gdy są w pracy. Automatyczne dozowanie środka piorącego to kolejna praktyczna funkcja, która wpływa jednak znacząco na cenę sprzętu.

Koszt zakupu pralki ładowanej od góry wzrasta, gdy zastosowano w niej trwały silnik inwerterowy. Niskie zużycie wody i prądu to kolejne czynniki wpływające na cenę zakup. Wybór pralki automatycznej ładowanej od góry nie powinien jednak skupiać się tylko na cenie. Jeśli sprzęt jest drogi, warto poszukać kodów rabatowych. Kod rabatowy naliczy się automatycznie i obniży cenę pralki o kilka-kilkanaście procent. Tanie pralki ładowane od góry kupi się dzięki temu za mniej niż 1000-1500 złotych.

Sprawdź pralki ładowane od góry w neo24.pl.

Pralka ładowana od góry a wymiary

Pralka od góry ładowana jest węższa od pralek ładowanych od frontu. Można ustawić ją w wąskiej łazience lub w niewielkiej komórce, wykorzystanej do stworzenia pralni. Pralka tego typu zwykle ma mniej niż 60 cm wysokości i nie wymaga pozostawiania wolnej przestrzeni z przodu. Bez trudu otworzy się bęben, nawet gdy przed urządzeniem stanie wąska półka lub kosz z brudną bielizną.

Pralki automatyczne ładowane od góry a ilość programów

Programy, które obniżają zużycie wody, sprawiają, że rachunki za media są niskie, nawet gdy z pralki korzysta kilkuosobowa rodzina. Tryb delikatne pranie pozwala włożyć do pralki wełniane swetry, jedwabne bluzki i inne materiały wymagające niskiej temperatury prania oraz powolnych obrotów bębna.

W programach warto też sprawdzić, jaka jest maksymalna prędkość wirowania. Jeśli przekroczy 1000-1200 obrotów, pranie wyjęte z bębna będzie niemalże suche. Jednocześnie do delikatnych tkanin potrzebuje się programu wolnego wirowania, które jest łagodniejsze dla wymagających tkanin.

Artykuł sponsorowany

powrót