YLY – poznaj różnorodność i zastosowanie przewodów elektroenergetycznych

2023-07-06

Przewody elektroenergetyczne to kluczowa część praktycznie każdej instalacji. Z ich użyciem możliwe jest sprawne przesyłanie energii między różnymi miejscami i urządzeniami. Poszczególne rozwiązania są jednak przygotowane pod kątem nieco innych zastosowań – przed zakupem warto sprawdzić przede wszystkim rodzaj danego przewodu.

YLY – poznaj różnorodność i zastosowanie przewodów elektroenergetycznych

Oznaczenia przewodów elektroenergetycznych


Przewody elektroenergetyczne są dostępne w wielu różnych rodzajach. Ich oznaczenia składają się z kilku liter, które określają kolejno:

* materiał powłoki (m.in. Y – polwinit, X – polietylen, PUR – poliuretan);
* konstrukcję żyły (D – drut, L – standardowa linka miedziana, L…g – linka giętka);
* materiał izolacji (takie same oznaczenia, jak w przypadku powłoki);
* budowę przewodu (m.in. b – powłoka odporna na wysokie temperatury, p – przewód płaski, c – przewód niepalny).

Warto pamiętać, że to tylko część stosowanych oznaczeń, jednak powyższe symbole należą do najczęściej stosowanych. W przypadku YLY mamy zatem do czynienia z powłoką oraz izolacją z polwinitu, z kolei konstrukcje są wykonane z linki miedzianej. Miedź to stosowany od lat, wydajny przewodnik elektryczny, który umożliwia skuteczne przewodzenie prądu, a jednocześnie zachowanie wysokiej elastyczności i wytrzymałości. Izolacja żyły PVC sprawia, że można liczyć na stabilne działanie w różnych warunkach oraz możliwość zastosowania zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych. Co więcej, są to kable o żyłach miedzianych wielodrutowych.

Przewody YLY – najważniejsze parametry


Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru przewodów elektroenergetycznych, jest dopuszczalna temperatura kabla. To wartość, która nie powinna przekraczać określonego pułapu, by nie zaburzać bezpiecznego i stabilnego działania instalacji. Według aktualnych norm temperatura kabla ułożonego YLY może wynosić od 70 do 80°C. Istotne będzie również uwzględnienie obciążenia elektrycznego oraz warunków otoczenia, by móc zadbać o odpowiednią wydajność i trwałość kabli.

Ważnym parametrem jest również przekrój znamionowy żył. To wartość określająca ilość materiału przewodzącego – ma ona zatem bezpośredni związek z przepustowością kabla. W zależności od potrzeb znamionowy przekrój żyły przewodu YLY może wynosić od 1 × 1 mm do nawet 5 × 16 mm. Wybór pod tym względem zależy od długości trasy kablowej i planowanego obciążenia – im jest ono większe, tym większy powinien być także przekrój.

YLY – parametry prądowe


Kolejnym kluczowym parametrem przewodów YLY jest napięcie znamionowe. Jest to wartość maksymalnego napięcia, przy którym kable mogą być wykorzystywane bez ryzyka uszkodzenia izolacji lub jej komponentów. Dla YLY jest to przeważnie 1 kV (1 000 V). Wyjątkiem jest pod tym względem przewód YLYs samochodowy wielożyłowy, który musi być dostosowany do wymogów pojazdów mechanicznych i charakteryzuje się napięciem znamionowym 24 V. Przy wyborze kabla należy zwrócić uwagę na charakterystykę zasilania w danej instalacji i dobrać przewody odpowiednie do wskazanego napięcia.

Ważny aspekt przy wyborze produktu stanowi również średnica zewnętrzna przewodu. Określa ona fizyczną wielkość kabla i odgrywa ważną rolę podczas instalacji, jak również w razie potrzeby dopasowania kabla do określonych kanałów instalacyjnych. Ze względu na występowanie niewielkich różnic w procesie produkcyjnym wartość ta jest zwykle podawana jako przybliżona średnica zewnętrzna. Z reguły rośnie ona wraz z liczbą i przekrojem żył – może wynosić od ok. 5 mm do nawet ok. 50 mm.

Przewody elektroenergetyczne wysokiej jakości – TIM SA


Aby znaleźć wysokiej jakości przewody YLY, warto wybrać profesjonalne hurtownie elektroniczne. Jedną z nich jest TIM SA – największy dystrybutor materiałów elektrotechnicznych w Polsce. Korzystanie z rozwiązań firm, które cieszą się renomą wśród klientów i długim stażem na rynku, to gwarancja kompletnej oferty, atrakcyjnych cen oraz solidnego standardu wykonania oferowanych produktów. Przewody YLY z asortymentu TIM SA sprawdzą się m.in. w instalacjach domowych i przemysłowych, a także w branży motoryzacyjnej.

Artykuł sponsorowany

powrót