Co to jest kreator stron WWW i jak działa?

2023-01-27

Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym działalność online staje się coraz ważniejszą częścią aktywności, zarówno tej zawodowej, jak i osobistej. Strona internetowa to narzędzie promocji, z którego korzystają przedsiębiorcy, artyści, blogerzy czy freelancerzy. Przez lata strony internetowe były tworzone na zamówienie; obecnie zaczyna się to mocno zmieniać, a na popularności zyskują kreatory stron WWW. Co to takiego i jak działa? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na kreator strony internetowej? Przeczytaj tekst — znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania.

Co to jest kreator stron WWW i jak działa?

Istota tego zyskującego na popularności rozwiązania, jakim jest kreator witryn internetowych, nie należy do szczególnie skomplikowanych. Powinny zrozumieć ją nawet osoby, które nie są zawodowo zawiązane z nowoczesnymi technologiami.

Przed opisaniem tego, czym jest kreator WWW, warto poświęcić kilka zdań sposobowi, w jaki najczęściej tworzono witryny Web jeszcze kilkanaście lat temu. Zazwyczaj zadanie to zlecało się firmie informatycznej. Dzięki temu zleceniodawca miał duży wpływ na ostateczny wygląd strony. Z drugiej jednak strony takie podejście wiązało się z licznymi słabościami. Przede wszystkim, proces tworzenia strony internetowej "od zera" to proces, który jest dość czasochłonny... oraz drogi, jeśli weźmiemy pod uwagę dużą liczbę roboczogodzin wypracowanych przez specjalistę ds. IT. Ponadto, trzeba mieć na uwadze, że tworzenie nowej witryny zgodnie z indywidualnymi zaleceniami klienta to wynajdywanie koła na nowo, a w takiej sytuacji ryzyko awarii, bugów itp. jest znacznie wyższe.

W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że na popularności zyskują kreatory stron internetowych. Choć może wydawać się to kolokwialne, w rzeczywistości praca z kreatorem przypomina... układanie puzzli. Użytkownik otrzymuje dostęp do dedykowanej platformy online, na której może zacząć tworzenie witryny WWW. Jak pisze o kreatorach stron WWW serwis HostingSerwerow.pl, podczas tego działania dostępne są m.in. następujące opcje:

* wybór kolorystyki,
* rodzaj czcionki,
* układ treści, rozmieszczenie elementów graficznych, wielkość poszczególnych sekcji,
* liczba podstron — dzięki kreatorowi można stworzyć takie podstrony jak np. "O nas", "Czym się zajmujemy?", "Cennik" czy "Dane kontaktowe". Co ważne, najlepsze kreatory są wyposażone w dedykowane wzory, które przyspieszają projektowanie podstron zgodnie z ich przeznaczeniem

A zatem, jak widać, kreator witryn internetowych umożliwia zaprojektowanie witryny webowej od najbardziej ogólnych kwestii aż po pozornie nieznaczące detale. Tak szerokie możliwości personalizacji projektowanej witryny sprawiają, że dopasowanie jej do potrzeb danego klienta nie powinno sprawić większej trudności.

Liczne zalety omawianego rozwiązania sprawiają, że jest ono chętnie wykorzystywane przez klientów, którzy chcą stworzyć na przykład:

* internetową wizytówkę firmową,
* portfolio dla copywritera, fotografa, freelancera SEO czy grafika,
* blog tematyczny,
* prostą stronę internetową dla lokalnego przedsiębiorstwa usługowego,

oraz wiele innych.

Większość kreatorów stron WWW oferuje w cenie programu także hosting stron internetowych za darmo (a raczej w cenie samej usługi oraz możliwość rejestracji własnej domeny internetowej.

Niektóre dostępne na rynku rozwiązania pozwalają również na stworzenie sklepu internetowego (e-commerce). Trzeba jednak koniecznie mieć na uwadze, że podczas tego przedsięwzięcia należy zadbać także o takie kwestie jak na przykład sprawne rozliczanie płatności online czy integracja z hurtownią/własnym magazynem. W efekcie, tworzenie witryny online może okazać się wówczas nieco bardziej skomplikowane.

Drag&Drop, User Friendly

Tworzenie witryny z użyciem kreatora WWW nie wymaga posiadania wiedzy na temat programowania. Wręcz przeciwnie — działanie tego typu systemów odbywa się w oparciu o technologię określaną czasem jako Drag&Drop. Polega ona na tym, że użytkownik może z użyciem myszki przeciągać poszczególne elementy (okna, przyciski itp.) oraz zmieniać ich kolorystykę czy ułożenie. Takie podejście to User Friendly. Zgodnie z tą koncepcją kreator strony internetowej jest prosty w obsłudze, dzięki czemu mogą z niego korzystać przeciętni użytkownicy.

Kreator stron internetowych. Podsumowanie

W ostatnich latach kreatory stron internetowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na wygodną i prostą obsługę. Jednocześnie są to narzędzia, które dają użytkownikom dość szerokie możliwości w zakresie personalizacji witryny.

Materiał Partnera

powrót